Ha érkezik a tavasz, akkor érkezik a fűnyírók szezonja is. Ez nem csak hangos, hanem benzingőzzel is bőven jár, hiszen sok olyan terület van, ahol az elektromos megoldásokkal még nem tudnak – vagy nem akarnak - élni. De még ha elektromosra is váltana mindenki, az áram megtermelése sajnos továbbra is jelentős károsanyag-kibocsátással jár.
Bécs példáját alapul véve meg lehet ezt oldani másképpen. Sőt, ne is menjünk Bécsbe, menjünk csak a közeli tanyára, ahol a fűnyíró sok esetben ismeretlen fogalom, legalábbis nagy területen biztosan nem használják. Erre ott vannak az állatok. A kecskék is szívesen legelik a harsogóan zöld füvet, de a birkák az igazi fűnyíró szakértők, mivel kifejezetten rövidre rágják a zöldterületet.
A II. kerületben pedig úgy gondolták, miért is ne lehetne mondjuk a Mechwart-ligetben alkalmazni ezeket a négylábú fűnyírókat? Oké, nem éppen csendesek, de azért mégsem a motor berregését hallgatja az ember, és a benzingőz is kiiktatható az egyenletből. Ráadásul a kerület kettő az egyben elgondolással élt: a MEKKvárt névre keresztelt eseményen a Barka Állatsimogató jószágai kaptak teret, így a gyerekek is örülhettek. Ezek az állatok ugyanis megszokták a simit, így zavartalanul legeltek, miközben apró kezek szorgosan simogatták a gyapjas hátakat.
A kezdeményezés több, mint jó! Nyilván nem lehet mindenhol alkalmazni, hiszen a természetes trágyázási folyamat miatt sokszor kellemetlen helyzet alakulna ki, de a lehető legtöbb zöldfelületet így kell, vagy kellene kezelni. Ezzel nem csak jelentős károsanyag-kibocsátás takarítható meg, de a birkák miatt a biodiverzitás is megnő, több lesz a rovar, több a csicsergő madár, szebb, élettel telibb a környezet. Ráadásul mindenki jól jár: a birka jól lakik, a természet megmarad, a benzin meg nyugdíjba mehet. A kezdeményezés sikeresnek bizonyult, így a tér egy részét innentől a birkák segítségével tartják majd karban!
Vasárnap a sok napsütés mellett nyugat felől megnövekszik a felhőzet, és a Dunántúlon elszórtan záporeső is kialakulhat. A keleties szél megélénkül. 24-25 fok körül alakul a hőmérséklet.
Hétfőn a kezdeti napsütés után délnyugat felől egyre több felhő érkezik, és eleinte csak nyugaton, késő estétől egyre többfelé várható eső, zápor, zivatar. A délkeleti, déli szél élénk lesz. 26 fok körüli értékeket mérhetünk.
Kedden erősen felhős, vagy borult lesz az ég, és több hullámban várható eső, zápor, zivatar. Több helyen felhőszakadás is lehet kiadós mennyiségű csapadékkal. 20-27 fok közé esik vissza a hőmérséklet.
Szerdán a párás hajnalt követően délelőtt változóan felhős lesz az ég, majd délután ismét magasra törnek a gomolyok, és több helyen törhet ki zivatar. 24-25 fok körül valószínű a maximum.
Csütörtökön többórás napsütésre van kilátás, és már csak néhol fordulhat elő zápor, zivatar. Marad a mérsékelten meleg idő 25 fok körüli csúcsértékkel.
A Mawar tájfun nem csak szeleivel és jelentős mennyiségű csapadékkal rombol. Kína több részén is fullasztó hőhullámokat generál a tájfun légáramlása, melyek sorra döntik a rekordokat. Shanghai egyelőre a legextrémebb.
Na nem azért, mert itt van a legmelegebb, hanem azért, mert egy 1876-os meleg-rekord dőlt meg május 29-én. Bár eddig már háromszor is elérte ezt a rekordot a város - legutóbb 2018-ban – de megdönteni eddig nem sikerült. Most ez is megtörtént, ráadásul kerek 1°C-kal. 36,7°C-ot mértek a területen.
Ahogyan említettük, Shanghai nem volt egyedül a rekorddöntéssel. Kína 10 tartományában összesen 130 mérőállomáson regisztráltak rekorddöntést. Az egyik legmagasabb értéket a jünnani Qiaojia területén mérték, itt május 29-én 43°C volt.
kép: Jim yang
Talán ennél is elkeserítőbb és jobban mutatja a helyzet súlyosságát, hogy Dongchuanban is rekord-meleget mértek. A város 1254 méteres tengerszint feletti magasságban fekszik, a hőmérő higanyszála pedig 40°C-ig kúszott. Ráadásul a sorozat nem egyetlen napra korlátozódott. Május 30-án 18 állomáson regisztráltak rekorddöntést, köztük kettőn éppen az előző napi új rekordot múlták felül.
Új-Zélandon, Waihi-Beach területén egy heves felhőszakadás okozott kellemetlen órákat, egyeseknek kellemetlen napokat. Bár idehaza is találkozhattunk már szép számmal elképesztő felhőszakadásokkal, azért ilyennek szerencsére még nem.
kép: MANDIE THOMPSON-SUPPLIED
Kevesebb, mint egy óra alatt 60 mm csapadék érkezett a felhőszakadás során, két óra leforgása alatt 120 mm-t is meghaladta az érkező eső mennyisége. Bár a település a csapadékvizet egy alacsonyabban fekvő tóba szokta vezetni hatékonyan, ezt a mennyiséget már nem tudta kezelni a csapadékvíz hálózat.
Ennek megfelelően villámáradás alakult ki, melynek csúcsintenzitásakor a víz derékig ért az utakon. Ez természetesen jelentős károkat okozott az infrastruktúrában és több épületben is. A mentőalakulatok gyorsan reagáltak, így szerencsére áldozatokat nem követelt az áradás.
A város elöntött részein több idősek otthona is található, innen a lakókat evakuálták. A helyi polgármester kiemelte, hogy egyelőre nem képesek felvenni a harcot a klímakatasztrófa okán szélsőségessé váló csapadékmennyiségekkel, ehhez költséges átépítések és a város jelentős részének újratervezése szükséges.
Májusban esőből nem volt hiány idehaza sem. Sőt, olyan események is szép számmal akadtak, mikor az eső hirtelen és igen nagy mennyiségben érkezett, ezzel pedig villámáradásokat váltott ki, amik károkat is okoztak.
Bermudán azonban egy kicsit más volt a helyzet, az idei május ugyanis 74 éve nem látott csapadékmennyiséget produkált. Ráadásul az átlagos csapadékmennyiség még csak nem is a hónapban egyenletesen elosztva emelkedett meg, hanem csaknem egyszerre érkezett a szigetre.
Május 22-től felhőszakadások sora adta egymásnak a kilincset a sziget felett. Ezek közt a legjelentősebb május 26-án alakult ki, ekkor 76,2 mm eső érkezett egyetlen nap alatt úgy, hogy a havi átlag 100 mm körül szokott alakulni.
Az idei májusban a havi csapadékátlag 311,4 mm-re ugrott, ami azt is jelenti, hogy a területen a víz romboló hatásaival is számolni kellett. A rengeteg csapadék a beragadó alacsony nyomású rendszereknek köszönhető, melyek közül a soron lévő most is Bermuda közelében időzik, vagyis továbbra is számolni kell a felhőszakadásokkal a szigeten.
Szombaton sok napsütésre számíthatunk gomolyfelhőkkel. Esetleg néhol fordul elő zápor. Az északkeleti szél többfelé lesz élénk, sőt keleten erős lökések is lehetnek. 20 és 26 fok között alakul a hőmérséklet, felfrissül a levegő.
Vasárnap eleinte sok napsütés lesz, majd délnyugat, nyugat felől megnövekszik a felhőzet. Kisebb eső, zápor inkább csak a Dunántúlon fordul elő. 25 fok köré erősödik a nappali felmelegedés. A keleties szél mérsékelt marad.
Hétfőn délnyugat felől tovább növekszik a felhőzet, de továbbra is inkább csak a dunántúli tájakon fordul elő csapadék. Élénk lesz a keleti szél. 23-27 fok közötti értékeket mérhetünk.
Kedden az erősen felhős égből többfelé várható eső, zápor, zivatar. Néhol kiadós mennyiségű csapadék is eshet. 19 és 26 fok közé csökken a hőmérséklet. Az ÉK-i szél gyakran lesz élénk.
Szerdán gyakran lesz továbbra is erősen gomolyfelhős az ég, és szórványosan zápor, zivatar is kialakul. 20-27 fok lesz.
Mar a torkunk? Fájdalmas a nyelés? Aki tapasztalt már ilyet, nagyon jól tudja, hogy az egészséges emésztés és a kellemetlen tünetek enyhítése kulcsfontosságú a mindennapi életminőségünk javításában. A gyomorégés sajnos szinte mindenki számára ismert tünet, amivel akkor szembesülünk – olykor kifejezetten fájdalmas formájában –, amikor gyomorsavunk szabadon visszaáramlik nyelőcsövünkbe. Gyomrunk savassága okozza ezt a kellemetlen – sokszor kifejezetten fájdalmas, vagy fojtogató – érzést, ami nem ritkán akut vagy krónikus formában is jelentkezhet. De mit tehetünk megakadályozása érdekében? Erről szól a Golden Tree alábbi cikke.
Milyen okok állhatnak a háttérben?
Ha tisztában vagy az okok lehetséges forrásaival, könnyebben tudsz olyan változtatásokat bevezetni az életmódodban, amelyek enyhítik a tüneteket és akár végleg meggyógyíthatnak a rendszeresen visszatérő gyomorégésből.
Valószínűleg senki sem lepődik meg, ha azt mondjuk, hogy az életmód és az étrend szerepe kiemelkedő, amikor az okok feltárásáról van szó. Az alábbiakban megvizsgáljuk a leggyakoribb tényezőket, amelyek hozzájárulhatnak a kellemetlen tünetegyüttes kialakulásához:
Gyomorsav túltermelődése
A túlzott mennyiségű gyomorsav a nyelőcsőbe visszaáramolva irritálja a nyálkahártyát. Bizonyos ételek és italok, például fűszeres ételek, koffein, alkohol vagy szénsavas italok fogyasztása tovább fokozhatja a gyomorsav termelését.
Gyengülő záróizom
A nyelőcső alsó záróizmának a megfelelő működése fontos a sav visszaáramlásának megakadályozásához. Ha ez az izom meggyengül, könnyebben alakulhat ki savas, maró érzés torkunkban.
Dohányzás
Köztudott, hogy a dohányzás számos egészségügyi problémát okozhat. Kevesen tudják azonban, hogy ezen problémák között a gyomorégés is megtalálható. A dohányzás ugyanis irritálhatja a gyomornyálkahártyát, csökkentheti a nyelőcső záróizmának működését, és hozzájárulhat a savas tartalom visszafolyásához.
Elhízás és túlsúly
A súlyfelesleg nyomást gyakorol a gyomorra, ez pedig hozzájárulhat a gyomor savas tartalmának visszaáramlásához a nyelőcsőbe.
Stressz és szorongás
Valószínűleg ez a legkevésbé ismert kiváltó ok, ezért érdemes bővebben foglalkozni vele.
Mindennapi életünk során sok stresszforrással találkozunk. Ezek az érzelmi tényezők azonban nemcsak hogy hatással vannak az általános jólétünkre, hanem befolyásolhatják az emésztőrendszer működését is.
Az idegrendszerünk és az emésztőrendszerünk összekapcsolódik, emiatt lehet az, hogy bármilyen mértékű stressz vagy szorongás negatívan befolyásolhatja az emésztésünket. A stressz és szorongás fokozottabb működésre készteti az emésztőrendszerünket, beleértve a gyomrot is, ami túlzott gyomorsavtermeléshez vezethet.
Az emelkedett stressz hatására a testben a stresszhormonok, ilyen például kortizol, felszabadulnak. Ezek a hormonok befolyásolják a gyomor mozgékonyságát és a gyomornedv termelését. A megnövekedett gyomorsavtermelés és az emésztőrendszer aktivitása a savas tartalom nyelőcsőbe történő visszafolyásához vezethet, ami pedig sosem kellemes érzés.
A stresszkezelés és a szorongás csökkentése tehát kiemelten fontos a megelőzésben.
Mit tehetünk a megőrzés érdekében?
Egészséges étrend: Kerüljük a fűszeres, zsíros és savas ételeket. Fogyasszunk inkább rostdús ételeket, friss zöldségeket és gyümölcsöket.
Kisebb étkezések: Nagyobb mennyiségű étel elfogyasztása helyett próbáljunk kisebb adagokat enni, és lassan, alaposan rágva fogyasszuk el az ételeket.
Ne feküdjünk le közvetlenül az étkezés után: Várjunk legalább két órát, mielőtt lefeküdnénk, hogy ne terheljük a gyomrot és ne engedjük a savat visszaáramolni.
Kerüljük a dohányzást: Ez talán nem szorul részletesebb magyarázatra.
Magasított párna alváskor: Ha gyakran érezzük reggelente, hogy mar a torkunk, esetleg hányingerünk van, érdemes a párnánkat magasabbra emelni, ezzel is csökkentjük a sav visszaáramlásának esélyét.
Mi a legjobb gyógyszer gyomorégés elmulasztására?
Számos gyógyszer áll rendelkezésre a panaszok kezelésére:
Antacidok: Az antacidok gyors enyhülést nyújtanak a tünetekre. Ezek a gyógyszerek semlegesítik a gyomorsavat, és csökkentik az irritációt. Többnyire rágótablettaként vagy folyadék formájában szedhetők.
H2-receptor antagonisták: Ez a gyógyszercsoport csökkenti a gyomorsav termelését. Hosszabb távú enyhülést biztosítanak a reflux tüneteire. Általában tablettaként szedhetők, és előzetes orvosi konzultációra van szükség a megfelelő adagolás érdekében.
Protonpumpa-gátlók (PPI-k): Ezek a gyógyszerek hatékonyabban csökkentik a gyomorsav termelését, mint a H2-receptor antagonisták. Hosszú távú fogyasztásra ajánlottak és csak orvosi felügyelet mellett szedhetők.
Alginsav-készítmények: Az alginsav egy természetes összetevő, amely egy vékony, gélszerű réteget képez a gyomornedv felszínén, megakadályozva a sav visszaáramlását a nyelőcsőbe, ezáltal enyhíti a tüneteket. Rágótabletta vagy folyadék formájában érhető el.
Gyomorégés terhesség alatt
A terhesség alatt leginkább a hormonális változások azok, amik kedvezőtlenül hatnak emésztésünkre és babavárás közben gyakrabban alakulhatnak ki a reflux tünetei is a kismamák körében. Fontos azonban megfelelő kezelést választani, mivel a kismamáknak korlátozott lehetőségeik vannak a gyógyszerek szedésére. Konkrétan ezt a két tanácsot érdemes követni:
Gyógynövényes tea: Néhány gyógynövényes tea, például a kamilla vagy az édeskömény tea, enyhítheti a tüneteket a terhesség alatt.
Beszélj orvosoddal: Ha tüneteid súlyosak vagy gyakoriak, fontos, hogy konzultálj orvosoddal. Ő segíthet megfelelő kezelést előírni, amely biztonságos és hatékony a terhesség alatt. A gyógynövényes teát is említsd meg neki.
Amint láthatjuk, a megfelelő étkezési és életmódbeli változtatásokkal, valamint megfelelő gyógyszerek és természetes kezelések alkalmazásával enyhíthetjük a tüneteket és megelőzhetjük a gyomorégést. Azonban ne felejtsük, hogy fontos lehet egy orvos tanácsát is kikérni, ha panaszaink tartósak vagy súlyosak, hogy kizárhatók legyenek más, komolyabb problémák és a megfelelő kezelést kaphassuk.
Új-Skócia erősen szorongatott helyzetbe került, mivel az extrém szárazság, a fokozódó hőség és az emberi gondatlanság együttesen kritikus körülményeket hoz létre. Jelen esetben 13 tűzfészket, melyek közül 3 ellenőrizetlenül pusztít.
A klímakatasztrófa Kanadát is erősen, sőt, egyre erősebben érinti és olyan tűzvészeket szabadít el, melyek hatalmas területeket harapnak ki az erdőségekből. Egyes esetekben - és ez a mostani is ilyen – nem csak a természet látja kárát az emberi gondatlanságnak, hanem a települések is.
A tüzek elsősorban a főváros, Halifax környékén pusztítanak, de május 30-ig szerencsére sem halálos áldozatot, sem eltűnést nem okoztak. Ez azonban nem jelenti azt, hogy károkat ne hagytak volna maguk mögött, hiszen eddig mintegy 200 épület vált a tűz martalékává, és összesen 16 000 embert kellett evakuálni a területről.
kép: Copernicus EU-Sentinel
A tüzeket nagy valószínűséggel emberi gondatlanság okozta, holott természetesen tűzgyújtási tilalom van érvényben már egy ideje. Most ezt a tilalmat az erdőlátogatás tiltásával is tetézték, sem túrázni, sem horgászni nem lehet az erdőségek területén Új-Skóciában. A tüzek megfékezésén megállás nélkül dolgoznak, de azok olyan méreteket öltenek, amivel a helyi erők már nem bírnak segítség nélkül. Csak az úgynevezett Barrington-tó futótűz nagyobb méreteket öltött, mint a 2006 és 2021 közt a területen fellobbant tüzek összesen. Akkor 11571 hektár veszteséggel kellett számolni, a Barrington azonban már most 19 000 hektáron porlasztott el mindent.
Megérkezett a meteorológiai nyár, magunk mögött hagyunk egy vizes májust, ahol azért a hőmérsékletekre nem lehetett panaszunk, egyszer-egyszer egészen tavaszias idővel is találkozhattunk.
A május azonban nem mindenhol ilyen kellemesen meleg, Ausztrália számára a május a hideg eljövetelét beharangozó hónapok egyike. Az ausztrál meteorológiai szervezet előrejelzései szerint az idei májusban melegebbre lehet számítani, mint az jellemző. Nos, nem volt igazuk.
2023 májusa a szokatlan lehűlés időszaka volt a kontinensnyi szigeten, amit mi sem mutat jobban, mint hogy a hónapban az ország területén több, mint 100 állomás jelzett hideg-rekord döntést, ami finoman szólva sem jellemző.
Sydney történetében 53 éve nem volt ilyen alacsony a májusi átlaghőmérséklet, mely most 15°C körül alakult, az átlagos minimum hőmérsékletek 10°C-ra csökkentek. A nagyvárosokban szinte mindenhol tapasztalni lehetett az átlag hőmérsékletekhez képes mért csökkenést, de a vidéki területeken ez sokkal markánsabban jelentkezett. A városokban az eltérés 1-2°C-os volt, ez a vidéki részeken 5-10°C-os elmaradást is eredményezett az átlaghoz képest.
A május leköszönt, vele együtt pedig a tavasz is befejezte ténykedését, most egy jó időre visszavonul. A stafétát átadta a nyárnak, és az évszak igyekszik a tőle telhető legjobban teljesíteni. Teszi ezt 28-30°C-os, sőt, akár e feletti maximumokkal.
Tegnap a nyár szinte zavartalanul volt jelen, a hőmérő higanyszála pedig most már teljesen egyértelművé tette, hogy nem tavasz van – igaz, május végén sokszor találkozhattunk már 30°C körüli értékekkel.
Mára egy hidegfront súrol bennünket, de ez a hőmérsékleteken nem fog meglátszani, sok helyen még melegebb is lehet, mint a nyár első napján. Azonban a gomolyfellegek már megjelenhetnek, kis árnyékkal enyhítve a Nap erejét.
Szombaton a hőmérő higanyszála kissé visszacsúszik. A pulóver talán nem fog kelleni, 21-28°C között alakulnak a maximumok, de ez nem tart sokáig. Figyeljünk az UV védelemre, különösen a 11:00-16:00 közötti időben, mivel a sugárzás magas értékeket mutat, nagyon gyorsan leéghetünk.
Pénteken sok napsütésre, kevés gomolyfelhőre számíthatunk. Az ország déli felén szórványosan lehet zápor, vagy zivatar. Délutántól az északi, északkeleti szél megerősödik. 25 és 30 fokos meleg lesz.
Szombaton ragyogó napsütés várható, csak néha növekszik meg a gomolyfelhőzet. Nem lesz eső. Az élénk északkeleti szél hűvösebb, frissebb levegőt hoz: délután 20-26 fok lesz.
Vasárnap a többórás napsütés mellett délnyugat felől megnövekszik a felhőzet, de inkább csak a Dunántúlon fordul elő kisebb zápor. 24-25 fok várható. A délies szél gyenge marad.
Hétfőn gyakran lesz gomolyfelhős az ég, és a Dunántúlon szórványosan, máshol csak elszórtan valószínű zápor, zivatar. A DK-i szél megélénkül. A maximum 20-25 fok között alakul.
Kedden és szerdán gomolyfelhős időre van kilátás, többfelé záporral, zivatarral. 22-24 fok körül várható délutánonként a hőmérséklet.
Dél-Spanyolországban, többek közt Andalúziában, Murciában és Valenciában is rendkívül heves esőzések pusztítottak május 23-tól kezdődően. A régióban most 100 éves rekordok dőltek meg az eső tekintetében.
kép: yourweather.co.uk
Egyes területeken komoly gondokat okozott az eső intenzitása is. La Alcayna település egyik meteorológiai állomása 87,9 mm csapadékot regisztrált egyetlen óra leforgása alatt, máshol 8 óra alatt 140 mm esővel lehetett számolni.
A rekorddöntő Ontinyent lett, itt 12 óra alatt 127,4 mm csapadékot regisztráltak a műszerek. Erre pedig több, mint 100 éve nem volt példa. Természetesen az extrém léptékű esőzések károkat is kiváltottak.
El cabal del Riu Clariano a Ontinyent puja sense parar.
Fins a les 8 h, els registres s'acosten als 140 l/m² al sud del terme i continua diluviant. Desconeixem l'autir del vídeo. pic.twitter.com/aTpODxgf0u
A villámáradások közlekedési fennakadásokat okoztak, több tartományban is iskolákat - egyetemeket és más oktatási intézményeket - is be kellett zárni, mert azok megközelítése nagyon veszélyes lett volna. Egy kórházat elöntött a víz, de még a vonatközlekedést is le kellett állítani a heves esőzések következtében.
Ursula Von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke Emilia Romagna-ba látogatott, ahol a heves esőzések kiterjedt, több halálos áldozatot követelő áradásokat hoztak létre. De a természet nem tétlenkedett eközben sem.
Miközben az illusztris vendég az egyik tartományt nézte meg, egy másikban, a dél-olaszországi Avellinoban szintén áradások alakultak ki, melyek itt is jelentős anyagi károkat okoztak, ráadásul egy ember életét vesztette.
A víz Forino és Montoro településeket érintette, ahol bár a tűzoltóság gyorsan reagált, egy ember nem élte túl az eseményeket. Egy 45 éves férfi az autóját igyekezett kimenteni a vízből, mikor azt elsodorta az áradás, és elütötte a tulajdonosát.
A területen több épületet is elöntött a víz, innen a lakókat evakuálni kellett. Jelentős károk keletkeztek az infrastruktúrában is, de a pontos adatokra egyelőre várni kell, a kárfelmérés még folyamatban van.
képek és lead kép: ansa.it
#Maltempo#Avellino, elicottero dei #vigilidelfuoco in sorvolo sulle zone di Forino, Celzi e Montoro dove le squadre stanno effettuando numerosi interventi: portate al sicuro dai soccorritori acquatici famiglie in difficoltà nelle loro case allagate [#25maggio 19:00] pic.twitter.com/5isbZl0rU0
Május 30-án több területen is jelentős felhőszakadásokkal lehetett számolni hazánkban. Jég, eső még szél is érkezett, és bizony a villámáradások sem voltak kegyesek az érintett részekhez. Ezekből pedig akadt bőven.
A jég tekintetében szerencsések voltunk, hiszen az érkező darabok kis szeműek voltak. A rombolásuk ennek megfelelően nem volt igazán nagy, bár ezt a növényzet levelei lehet, hogy vitatnák. Jég szempontjából talán Taszár járt a legrosszabbul, itt a vízelvezető árkok is megteltek a szilárd vízzel.
Esőben is bővelkedhettek a települések, igaz, ezek az esőzések jellemzően nem tartottak sokáig. Néhol csupán pár perc, néhol fél óra leforgása alatt érkezett nagyobb mennyiségben a víz, de ez több helyen is villámáradásokat okozott.
A víz közlekedési fennakadásokat okozott például Solymáron, ahol egyes részeken combközépig merültek a tűzoltók a vízbe, de nem járt jobban Zalaszabar sem, ahol fél óra leforgása alatt érkezett 35 mm csapadék. Ez pedig közel fél havi mennyiség, így nem lehet azon csodálkozni, hogy a település vízelvezető árkai megteltek sáros esővízzel és jutott belőle az utakra is bőven.
A képek illusztrációk. Képek és lead kép: shutterstock
Csütörtökön az ország északi felén sok napsütésre számíthatunk, csapadék nélkül. Délen ugyanakkor erősen megnövekszik a gomolyfelhőzet, és délután záporok, zivatarok alakulnak ki. Mérsékelt marad az ÉK-i szél. 25-30 fok várható a nyár első napján.
Pénteken a sok napsütés mellett magasra törnek a gomolyok, és főleg délen és keleten zápor, zivatar is előfordul. Az északnyugati szél egyre inkább megélénkül. Egyelőre marad a 25-30 fokos igazi nyári meleg.
Szombaton napos, gomolyfelhős időre számíthatunk. Kicsi az esély záporra. Az ÉK-i szél többfelé lesz élénk, néhol erős, mellyel pár fokkal hűvösebb levegő érkezik hazánk térségébe: délután már csak 20-26 fok lesz.
Vasárnap többórás napsütésre van kilátás, gomolyokkal. Esetleg elvétve alakulhat ki zápor. Reggel 10, délután 24 fok körüli értékeket mérhetünk.
Hétfőn gyakrabban lesz gomolyfelhős az ég, és elszórtan zápor, zivatar is előfordul. 24-25 fok körül alakul a csúcsérték.
A texasi Montgomery megyét egy igen heves, bár meglepően rövid ideig jelen lévő időjárási rendszer érte el, mely kiterjedt károkat hagyott maga után. A nagyjából 1 óráig jelen lévő vihar során tornádóveszély is kialakult.
kép: Charlie Thompson
A szemtanúk elmondása szerint volt is tornádó, erre utaló jeleket azonban a szakemberek nem találtak. Azonban tény, hogy a viharral érkező szél csúcserőssége elérte a 130 km/h-t is. Ez pedig fákat csavart ki, tetőket roppantott össze.
Egy épülő ingatlan összeomlott, ennek következtében két ember meghalt. Egy autószerelő műhely teteje beomlott, egy hatalmas fa pedig egy lakóingatlanra dőlt. Összesen 7 sérültje van az eseményeknek.
kép: Jt_Buckner via Twitter
A vihar nem csak szelet, hanem nagyobb mennyiségű csapadékot is hozott. Ráadásul bár május vége van, és Texas nem éppen északi állam, jeget és havas-esőt is jelentettek a vihar tombolása során, miközben 16 000 ügyfélnél szűnt meg az áramszolgáltatás.
Heves esőzések tombolnak Bangladesben és sajnos a helyzet nem, hogy javulna, hanem még romlani is fog. Május 23-24-én azonban nem a víz és még csak nem is a szél okozott komoly problémákat.
Több kerületben is a vihar nyomán jelentkező jelentős mennyiségű villám okozott tragédiákat. A villámok közvetve bár, de összesen 18 ember életét követelték. A becsapó villámok nyomán kidőlő fák és leszakadó ágak jelentős károkat is okoztak.
Az eseménysornak több sérültje már most is van, a következő időszakban pedig a meteorológusok szerint az időjárás jelentős mértékben romlani fog, vagyis a villámok mellett az esőzéssel és a széllel is meggyűlik majd a baja a helyieknek.
Hazánkban a vízhelyzet, pontosabban a víztározók, folyók és patakok helyzete jelenleg jó. Ez azt jelenti, hogy az előző években tapasztalt szárazság nem fenyeget minket olyan nagy mértékben. Európában azonban a helyzet sajnos egészen másképpen alakul.
Az öreg kontinens egy jelentős hányada idén is szárazság elé néz, ami extrém méreteket is ölthet. Mivel az elmúlt években is jellemző volt az ilyen időjárás, így ez a mostani szárazság könnyen rekordokat is hozhat a kiszáradt erdőségekben. A száraz aljnövényzet, az alacsony nedvességtartalmú flóra és a hőség ugyanis halálos kombináció.
Tavaly Európa történetének egyik legforróbb nyarát élte át, amihez az is hozzá tartozott, hogy nagyon sok helyen és nagyon sokszor lobbantak fel a lángok. Ezek pedig nem csak emberéleteket követeltek, hanem hatalmas erdőségeket is semmivé porlasztottak el, elképesztő veszteségeket generálva ezzel. Ennek megfelelően és az előre látható szárazság okán az EU úgy döntött, lépni fog.
Ez azt jelenti, hogy a jelenleg rendelkezésre álló tűzoltóflottát megduplázza Janez Lenarčič, EU válságkezelésért felelős biztosa. Számszerűsítve ez a légi flottát 13 gépről 28 gépre bővíti, melyben repülőgépek, helikopterek és könnyű, kétéltű repülők is találhatóak. Ezen felül 10 országra elosztva még több, mint 400 tűzoltó is segítségül hívható a vészhelyzetekben.
Szerdán az ország déli felén lesz több gomolyfelhő, és főleg itt alakulnak ki délután záporok, zivatarok. Északon sok napsütés várható. Az északkeleti szél megélénkül. 23 és 29 fok között alakul a hőmérséklet.
Csütörtökön sok napsütéssel, igazi nyári idővel búcsúzik a tavasz. Zápor, zivatar csak elszórtan, a déli területeken fordulhat elő. 25 és 30 fok közé melegszik a levegő.
Pénteken a többórás napsütést gomolyfelhők zavarják, és szórványosan fordulhat elő zápor, zivatar. Marad 25-30 fokos maximum. Délutántól egyre inkább megélénkül az északkeleti szél.
Szombaton és vasárnap szárazabb levegő határozza meg időjárásunkat, ezért ragyogó napsütésre van kilátás, és csak elvétve fordulhat elő nyári csapadék. 22-29 fok valószínű, kellemes kora nyári idő lesz.
Szeretnél elrepülni valahova, de nem tudod pontosan, hogyan keress repjegyeket, hogy a lehető legolcsóbban vásárolhasd meg őket? Íme pár tipp, amelyek segítenek az olcsó repülőjegyek beszerzésében!
A világ hatalmasat „zsugorodott” az elmúlt években. A fapados légitársaságok olyan forradalmat indítottak el, amelyre nem sokan számítottak – a nagy légi szereplőknek pedig alkalmazkodniuk kellett a változások üteméhez, és most vannak olyan ajánlatok, amelyekkel valóban potom pénzért utazhatod körbe a világot. Persze az ilyesminek megvannak a maga szabályai: a dátumokhoz, ajánlatokhoz mi alkalmazkodunk, nem pedig fordítva. A járatok keresésének folyamatában azonban még mindig van mit javítani. Hogyan találhatsz olcsó repülőjegyet? Ez a kérdés rendszeresen felvetődik, akárcsak az, hogy „mikor érdemes repülőjegyet venni, hogy ne fizessünk túl sokat érte?”. Nincs egyetlen, mindenkire érvényes válasz, de van néhány tipp, amelyet a fapados repülés veteránjai rendszeresen megosztanak. Nézzük, miként deríthetjük ki, hogy melyik a legkedvezőbb árú repülőjegy Barcelona városába?
Hogyan találhatsz olcsó repülőjegyet?
Jelenleg legalább egy tucat népszerű platform áll a felhasználók rendelkezésére, amelyek lehetővé teszik a járatok keresését. Természetesen fel lehet keresni a téged érdeklő légitársaságok weboldalát is, megadni a dátumokat és véglegesíteni a vásárlást, de ez biztosan nem a legjobb technika, ha a lehető legolcsóbban szeretnéd beszerezni a jegyet. Hol keressünk olcsó repülőjegyeket? Az olcsó repülőjegy kereső alkalmazásokkal! Ők gyakran a viszonteladóktól gyűjtik be az árakat, és így nemcsak hatékonyabb keresést tesznek lehetővé, hanem hozzásegítenek a lehető legalacsonyabb árú jegyek megkaparintásához is. A napi rendszerességgel használt kedvencek közé tartozik az eSky.hu. Sokan a Google Flights szolgáltatással kezdik az olcsó repülőjegyek keresését, azonban itt a légitársaságoknál érvényes árakra alapoznak, így természetesen számolni kell azzal, hogy nem ezek lesznek a legolcsóbb ajánlatok a weben. Nos, rendben, most már tudjuk, hol, most a kérdés az, hogyan. A barcelonai nyaralás megtervezésekor gyakran ahelyett, hogy konkrét dátumokat adnánk meg, érdemes a pár nap opciót használni, érkezéskor és induláskor egyaránt. Így a grafikonokon könnyen átláthatóvá válik, hogy melyik dátumkombináció teszi lehetővé a legolcsóbb jegyek megvásárlását. Néha pár tízezer a különbség, de vannak olyan helyzetek is, amikor akár a százezret is elérheti az eltérés a legolcsóbb és a legdrágább periódusok között. Túl sok fáradságunkba nem kerül, és mivel amúgy is jó előre megtervezzük az utazást, nem okozhat gondot a rugalmas időpontválasztás. Még ha munkaszüneti napok is vannak a kiruccanás etapjában, a nyaralást be is fejezhetjük ezekkel, nem muszáj velük rajtolni – igaz?
Mik a technikai feltételek?
Az olcsó repülőjegyek megtalálásának technikai vonatkozásait illetően számos irányzat létezik. Egyesek azt mondják, hogy minél többet keresik ugyanazokat a járatokat, annál olcsóbban tudják megvásárolni a repülőjegyeket. Mások pont ellenkezőleg. Érdemes azonban ugyanazokat a kapcsolatokat, dátumokat és időpontokat ellenőrizni, különböző böngészőkben, különböző eszközökön és különböző hálózatokon. Itt is pozitívan lehet csalódni az árfolyamokban. Az egyik számítógépen elérhetetlen díjak a másikon megjelennek: annak ellenére akár, hogy mindkettőn ugyanabban a böngészőben használjuk az inkognitó módot. Ja, és érdemes a sütiket is törölni, ha legközelebb keresgélünk! Az utolsó fontos dolog, amire emlékeznünk kell, ha olcsó repülőjegyet szeretnénk vásárolni, a repülőterek kérdése. Sok keresőben lehetőség van több kiindulási-, és célpont megadására – és ezt érdemes is használni. Például Róma repjegy választéka között böngészve nem feltétlenül kell a nemzetközi repülőteret választanunk, hanem landolhatunk mondjuk Róma Ciampino repülőterén is.
A Mocha ciklon május 14-én elérte Mianmart, azon belül is Rakhine államot, ahol nem csak elképesztő, akár 300 km/h-át is meghaladó szeleivel rombolt, hanem a hatalmas mennyiségű csapadékkal is.
kép: Sai Aung Main-AFP-Getty Images
A területen a becslések szerint mintegy 500 000 ház teteje rongálódott meg olyan mértékben, hogy azt újra fedni kell. Ezen felül nagyjából 1 millió ember számára vált nagyon sürgetővé az élelemellátás és a tiszta ivóvíz biztosítása - ezekre ugyanis nincs lehetőség a rombolás helyszínén, csak segélyek formájában.
A heves esőzések nyomán sárlavinák és villámáradások is kialakultak, melyek nem csak az épületekben és az infrastruktúrában okoztak kiterjedt károkat, hanem rengeteg emberéletet is követeltek.
A jelenlegi adatok alapján 455 ember vesztette életét a ciklon pusztításában. Hogy hányan tűnhettek el azt a hatóságok egyelőre megbecsülni sem tudják, mivel a rombolás olyan mértékű, hogy az ilyen adatok gyűjtése szinte lehetetlen.
A Kongói Demokratikus Köztársaság az utóbbi időben sajnos igen sokszor szerepelt a híradásokban. Ez az áradásoknak és a földcsuszamlásoknak köszönhető, melyek számtalan halálos áldozatot követeltek.
kép: GVO
Most azonban egy vulkáni aktivitás miatt figyel a tudományos közösség a területre. Bár itt található a hírhedt Nyiragongo vulkán is, mely 2021-es kitörése során telibe kapta Goma városát, 32 halálos áldozatot követelve, most nem ez a hegy mozgolódik, hanem a közvetlen szomszédja.
A Nyamuragira nem kevésbé veszélyes, mint híres szomszédja, de az elhelyezkedése a lakosság szempontjából sokkal jobb, mivel egy nemzeti park területén található, így lávafolyamai inkább csak az utakban tesznek kárt, lakott területeket nemigen érintenek. Ez persze nem jelenti azt, hogy a nagy mennyiségű gázkibocsátás, vagy az apró szemcsés porfellegek ne jelentenének kihívást a közeli települések számára.
kép: GVO
A vulkánt szoros megfigyelés alatt tartják, hiszen aktivitása veszélyessé is fajulhat. Akárcsak a Nyiragongo, a Nyamuragira is igen gyors lávafolyamokat ereget, melyek sebessége sokszor a 80 km/h-t is meghaladhatja.
Az olyan forgalmas hajóáthaladási csatornák, mint a Panama-csatorna vagy a Szuezi-csatorna, kifejezetten érzékenyen reagálnak a szárazságra, hiszen a vízmennyiség, amit meg kell mozgatniuk kulcsfontosságú a működésük szempontjából.
A Panama-csatornán eszkalálódik a vészhelyzet, mivel a szárazság nyomán a vízszint vészesen közelít ahhoz a mértékhez, mely már a csatorna működését veszélyezteti, ez pedig gazdasági szempontból elképesztő károkat és áremelkedést okozhat.
Most mégis a Szuezi-csatorna került az érdeklődés középpontjába, akárcsak két évvel ezelőtt. Akkor az Evergiven okozott hatalmas torlódást, most pedig egy hongkongi zászló alatt hajózó, Xin Hai Tong 23 névre keresztelt monstrum szorult be a csatornába.
Egyelőre “csak” 4 hajót tart fel, de a sor szép lassan hízik, és esély van arra, hogy hasonló helyzet alakul ki, mint az Evergiven esetében. A hajózási útvonalak esetében a klímakatasztrófa kettős léptékben van jelen, melyek ráadásul ellent is mondanak egymásnak. Az egyik a tengerszint emelkedése, mely természetesen a csatornák működésére is hatással van, a másik azonban a szárazság, mely szintén erősen rányomhatja bélyegét a működésükre.
Kedden a többórás napsütés mellett erősen megnövekszik a gomolyfelhőzet, és több helyen (főleg a Duna-Tisza-közén és a Dunántúl keleti felén) alakul ki zápor, zivatar. Az északkeleti szél megélénkül. 24-25 fok körül alakul a hőmérséklet.
Szerdán a déli tájakon gomolyfelhős lesz az ég, és itt több helyen fordul elő zivatar, zápor. Az északi területeken a napsütés lesz jellemző, kicsi itt az esély csapadékra. 22-27 fok lesz.
Csütörtökön sok napsütésre van kilátás, és ismét inkább délen törnek magasra a gomolyok, és itt alakul ki csapadék. 24-30 fok közé melegszik a levegő.
Pénteken és szombaton folytatódik a napos, gomolyfelhős időjárás. Zápor, zivatar bárhol előfordulhat. Marad az igazi nyári meleg 25-30 fokkal.
Bosznia-Hercegovina sem úszta meg a kiadós esőzéseket, és ahogyan idehaza is, úgy ott is áradásba kezdtek a folyók. De Magyarországon egyelőre szerencsénk volt, kisebb villámáradásokkal és jelentős károkat nem okozó tartósabb áradásokkal kellett csak számolni.
kép: Government of Bosanska Krupa
Az Una, a Szana és a Bosna azonban nem volt ilyen kegyes a környezetében élőkkel. Mindhárom folyó jelentős áradásokba kezdett, olyannyira, hogy az Una eddig nem látott vízszintet produkált május 17-én.
A három folyó együttesen jelentős károkat okozott. Több száz házat árasztottak el, de szerencsére “csak” 10 épületből kellett kiköltöztetni a lakókat, mert azok életveszélyessé váltak. Jelenleg 10 sérültje van az eseményeknek, halálos áldozatokról nem szólnak a jelentések.
kép: Government of Bosanska Krupa
A helyzet javulásában sajnos nemigen lehet reménykedni. Bosznia-Hercegovina területére ugyanis még érkezett eső, nem is kevés, vagyis az áradások mértéke is csak fokozódott, azok pontos mértékéről azonban egyelőre nem lehet tudni.
Az olaszországi Emilia-Romagna régiót érő heves esőzések katasztrofális helyzetet idéztek elő. Ez érintette a lakóházakat, amiről már több szó is esett, de kevesebbszer kerül elő az a tény, hogy több iskola, utak és a mezőgazdaság is erősen érintett a kialakult helyzetben.
kép: Cecilia Fasciani - NurPhoto - NurPhoto via AFP
Az áradásokban és földcsuszamlásokban eddig 14 ember vesztette életét és több, mint 1 millió ember életére gyakorolt hatást közvetlenül a helyzet. 36 000 embert kellett evakuálni, ráadásul az elhelyezésükről is gondoskodni kellett.
Ez okozza, hogy Emilia-Romagna területén mintegy 44 iskola a menekültek számára lett kialakítva, vagyis ide nem térhettek vissza a tanulók. 58 intézményt az utak állapota miatt nem lehet megközelíteni, 49 iskolában pedig a víz továbbra sem teszi lehetővé, hogy az oktatás folytatódjon.
kép: Cecilia Fasciani - NurPhoto - NurPhoto via AFP
Mintegy 500 utat kellett lezárni, mert azokat jelentős mértékben károsították a földcsuszamlások és a víz. Több ezer hektár veszteséget lehet elkönyvelni mind a gyümölcs mind pedig a zöldségtermesztésben, ezen felül pedig számtalan gazdasági épület és jelentős géppark is a víz áldozatául esett.
kép: Andrea Carrubba - ANADOLU AGENCY - Anadolu Agency via AFP
lead kép: Andrea Carrubba - ANADOLU AGENCY - Anadolu Agency via AFP
Tudjuk, hiszen tapasztaljuk is, hogy a klímakatasztrófa nyomán azok a területek, melyek eleve szárazabbak voltak még szárazabbá válnak, míg azok, amelyek jelentősebb mennyiségű csapadékkal számolhattak, mostanra özönvíz-szerű esőzésekkel szembesülnek. Azzal is tisztában vagyunk, hogy a szárazság komolyan érinti a víztározókat és a tavakat, de most egy tanulmány rámutat arra, hogy ennél rosszabb a helyzet.
Egy nemzetközi tanulmány a világ nagy tavainak vízkészletét vizsgálta műholdképek segítségével, és arra a következtetésre jutottak, hogy bizony az elmúlt 30 évben jelentősen csökkent a víztartalma a nagyobb tavak mintegy 56%-nak. Összességében a vízveszteség mintegy 22 gigatonna minden egyes évben (ez az USA 2015-ös teljes vízfogyasztásának felel meg).
Ma már tudjuk, hogy takarékoskodnunk kell az energiával, mert megtanított minket az Ukrán háború, hogy mindig jöhetnek rosszabb idők. Itt az ideje megszokni, hogy a víz sem áll rendelkezésre korlátlanul, vigyáznunk kell rá!
A veszteség ugyanis két összetevőből adódik. Egyrészt a klímakatasztrófa okozza, másrészt az emberi igények kielégítése. Ráadásul a csökkenés azoknál a tavaknál is megfigyelhető volt, melyek olyan régiókban találhatóak, ahol a csapadék mennyisége egyre csak nő a klímaváltozás kapcsán. Ez pedig olyan erővel rázza a vészharangot, amit nem szabad figyelmen kívül hagyni!
Pünkösd hétfőn a többórás napsütést gomolyfelhők zavarják, és eleinte főleg délen, majd délután a Dunántúlon és északkeleten alakulnak ki záporok, zivatarok. Az északkeleti szél megélénkül. 25-26 fok körül alakul a hőmérséklet.
Kedden magasra törnek a gomolyfelhők a napsütés mellett, és szórványosan várhatók záporok, zivatarok. Az északkeleti szél néhol megerősödik. Marad a 23-29 fokos maximum.
Szerdán sok napsütésre készülhetünk, már kicsi az esély csapadékra. Az ÉK-i szél élénk lesz. Reggel 10, délután 24 fok körüli értékeket mérhetünk.
Csütörtökön és pénteken sok napsütésre, igazi nyári időre van kilátás. Elszórtan előfordulhat zápor, vagy zivatar. 24-30 fokos maximumok lesznek.
Szivacsváros után szivacstégla! A helyszín ezúttal is Bécs (hát persze, hiszen környezetvédelmi innovációról van szó), és most is egy olyan megoldással állunk szemben, mely a várost élhetőbb, zöldebb környezetté képes tenni.
kép: shutterstock
A szivacstégla olyan, akár egy egyszerű betontégla, aminek napelem van a tetején. Csakhogy ebben egy intelligens vezérléssel ellátott szeleprendszer működik, melynek feladata, hogy a csapadékvizet a fák gyökereihez vezesse. A működése egyszerű: az energiát a napelemből nyeri, de beépített akksija is van, ha a napsütés éppen elmaradna. A vizet a szelepek késleltetve engedik át, így az erősen szennyezett esővíz, mely a zuhé elején érkezik, a csatornába kerül. A szelepek ráadásul a nedvességen kívül a hőmérsékletet is érzékelik, 8°C alatt zárva maradnak. Ennek lényege, hogy nem zavarják meg a fák nyugalmi időszakát sem.
A szivacsvárosok esetében a fák gyökérzete a burkolat alatt jól képes terjedni, összekapcsolódni, miközben a felesleges csapadékvizet egy szivárgó tartályba vezetik, ahonnan a fák még a legnagyobb nyári forróságban is képesek azt felvenni, így párologtatva csökkenteni a városi hősziget-hatást.
kép: shutterstock
A szivacstégla nem egy bonyolult rendszer, már akár ültetéskor, akár utólag is telepíthető a favermet körülölelő szegélybe. Mutatós, környezetbarát és a fák is hálásak érte, de a lehetőségért egyelőre Bécsbe kell menni...
Messziről jött ember azt mond, amit csak akar – tartja a mondás, és sajnos ebben nagyon igaza van. Ezt teszik azok a repülőgépgyártók is, akik a magángépek kapcsán ígérik, a végletekig elkötelezettek a CO2 kibocsátás csökkentése és a repülés energiafelhasználásának hatékonyabbá tétele mellett. De azért addig is, sok-sok magángépet adnak el.
kép: Laurent Gilliéron-AP
Ami talán még rosszabb, hogy ezeket a szuper-gazdagok veszik, mint a cukrot. Az elmúlt évtizedben a magángépek használata világszerte csaknem a duplájára emelkedett a becslések alapján, és ez bizony gond. Főleg akkor, ha azt is tudjuk, hogy a légi közlekedés károsanyag-kibocsátásának felét adják a magángépek...
Ezt szem előtt tartva többek közt a Greenpeace aktivistái tartottak tiltakozást a genfi reptéren, ahol az európai üzleti-repülőgép-kiállítás és iparági konferencia zajlott. Az aktivisták a kiállítás számára fenntartott egyik kifutópályát foglalták el, pontosabban azt igyekeztek megakadályozni, hogy a gépeket a potenciális vevők megnézhessék.
kép: Thomas Wolf - Stay Grounded - Greenpeace
Hogy mennyire volt igazuk, vagy mennyire nem, azt mindenki döntse el maga, mindenesetre tény, hogy napjainkra a szuper-gazdagok zömének a környezetvédelem szinte semmit nem jelet, maximum szóban igyekeznek zöldnek tűnni, de a károsanyag-kibocsátásuk léptéke sokezerszerese annak, amit egy átlagember megenged magának. Klara Maria Schenk, a Greenpeace közlekedési kampányfelelőse elmondta, egy magánrepülőgép egyetlen óra alatt akár egy tonna szén-dioxidot is kibocsáthat, ami a kétszerese egy afrikai ember által évente átlagosan kilélegezett mennyiségnek.
kép: Thomas Wolf - Stay Grounded - Greenpeace
lead kép: shutterstock
forrás: koponyeg.hu
Zalatnay Sarolta biztos benne, hogy Molnár Anikó lecseréli majd új, 650 köbcentis mellimplantátumait
Zalatnay Sarolta a kétezres évek elején az elsők között volt az országban, aki 570 köbcentis mellimplantátumokat kapott. Az énekesnőnek pár éven belül teherré váltak a hatalmas mellek, gerinc- és a hátfájdalmai lettek, így végül kisebbre cseréltette az implantátumokat.
Annak idején én is úgy éreztem, hogy nagy méretű implantátumot szeretnék, mert azt láttam esztétikusnak, és bár jó ideig valóban jól is funkcionált, mi több, baromi jól nézett ki, de egy ponton túl teherré vált, pont a mérete miatt
Tapasztalatai miatt kikérték Zalatnay véleményét arról, hogy Molnár Anikó nemrég nagyobb méretűre, 650 köbcentisre cserélte a mellimplantátumait.
Egy ekkora implantátumnál egész egyszerűen elkerülhetetlen, hogy az idő múlásával ne okozzon hátfájást a viselőjének. Végül én is az eltávolítása, illetve a kisebbre cserélése mellett döntöttem. Biztos vagyok abban, hogy Anikó is így dönt majd később
– mondta, majd arra a kérdésre, hogy újra kés alá feküdne-e a jövőben, határozott igennel felelt.
„Engedjék meg, hogy mély felháborodásomról, illetve arról a barbár cselekedetről írjak, amit ma reggel tapasztaltunk településünkön” – kezdi Facebook-posztját Viplak Tibor, Enying polgármestere a város önkormányzatának oldalán, majd hozzáteszi: magukat erősnek gondoló, barbár, semmitérő, nulla emberek feldöntötték az éjszaka folyamán Szent-Györgyi Albert mellszobrát.
Te, aki ezt a cselekedetet tetted, tudod egyáltalán, hogy ki volt Ő? Fogalmad sincs, gondolom. Hol vagy te ahhoz, hogy a kezedet ráemeled? Politikusként az életét kockáztatta a fasiszták és a kommunisták elleni küzdelemben.
Hol vagy te, hogy ránézz egyáltalán?
Posztja szerint Viplak értesítette a rendőrséget az esetről.
61 ember kért tartózkodási jogot Ukrajnából szombaton
Az ukrán-magyar határszakaszon 6585-en léptek be Magyarországra szombaton, a román-magyar határszakaszon belépők közül pedig 6845-en nyilatkoztak úgy, hogy Ukrajnából érkeztek - tájékoztatta az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) vasárnap az MTI-t.
Az ukrán-magyar határszakaszon 6585-en léptek be Magyarországra szombaton, a román-magyar határszakaszon belépők közül pedig 6845-en nyilatkoztak úgy, hogy Ukrajnából érkeztek – tájékoztatta az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) vasárnap az MTI-t.
A beléptetettek közül a rendőrség 61 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, amely harminc napig érvényes. Nekik ez idő alatt kell felkeresniük az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság tartózkodási helyük szerint illetékes hivatalát a végleges okmányok beszerzéséért – jelezték.
Vonattal 49 ember – köztük 21 gyermek – érkezett Budapestre az ukrajnai háború elől menekülve – tudatta az ORFK.
Apa és fiú: LOUIS-FRANÇOIS ÉS ALFRED CARTIER (1819–1897)
Az aukciós terem zsibongott. Az ékszerek rajongói, gyűjtők és kereskedők öt kontinensről érkeztek ide, hogy részt vegyenek az eseményen, melyet a Town & Country „az évszázad ékszerárverésének” nevezett. A helyiség végében felsorakoztak a fotósok, nagy létszámú csapat ült a telefonok mellett, és amikor 2019. június 19-én az óra elütötte a délelőtt tízet, a Christie’s első öt kikiáltója fellépett a New York-i Rockefeller Centerben felállított emelvényre, hogy kezdetét vegye egy nagyszabású, tizenkét órán át tartó esemény. A Financial Times így áradozott: „Nem mindennap esik meg, hogy egyetlen, világhírű gyűjteményből ennyi muzeális értékű darab kerüljön kalapács alá.” A Maharadzsák és mogulok mesés pompája című aukción meghirdetett 388 tétel mindegyikének Hamad Al Thani sejk volt a tulajdonosa, és az ékszerek öt évszázadot felölelő történetében szerephez jutottak a történelem legfényűzőbb életet élő uralkodói, politikai vezetői. A Forbes így fogalmazott: feltárult „Aladdin kincses barlangja”, melyhez „bárcsak találnánk egy csodalámpát dzsinnel, hogy megengedhessük magunknak a licitálást”.
A legtöbb Cartier-darabot a délután folyamán mutatták be. Különösen nagy várakozás övezte a 228-as tételt, egy drágakövekkel kirakott brosst, amely 1922-ben készült Cholmondeley márkiné számára. A maga hatalmas, 38,71 karátos, nyolcszögletű smaragdjával a közepén, körülvéve gyémántokkal, zafírokkal és további smaragdokkal, a kor tipikus, keleti ihletésű art deco darabjai közé tartozott. A 400 000 dolláros kikiáltási ár eleinte csak 20 000 dolláronként emelkedett, majd nagyot ugorva 50 000 dolláronként, de nem kellett hozzá sok idő, hogy a kikiáltó mögött látható digitális számlálón megjelenő összeg meghaladja az ékszer 500 000 és 700 000 dollár közé becsült árát. Amikor a kalapács utolsót koppant, a közönség a másfél milliós leütési ár hallatán levegő után kapott, majd hirtelen tapsviharban tört ki.
Mi az a Matiné?
Vasárnap délelőttönként egy-egy regényből mutatunk részletet, jobbára kortárstól, remek szövegeket, történeteket. Ha tetszik, az oldal alján ott a kötet szerzője, címe, kiadója, irány a könyvesbolt vagy a könyvtár.
Nem ez volt az egyetlen Cartier ékszer aznap, amely licitháborút robbantott ki. Az aukciós katalógusban összesen huszonegy ilyen darab szerepelt, köztükb egy gyémánt-platina Belle Époque melldísz, egy harmincas években megalkotott Tutti Frutti bross, egy ritka, kalibrált igazgyöngyökből álló nyaklánc és egy maharadzsa megrendelésére készült, rubinokból és gyöngyökből fűzött nyakék. Ezen ékszerek között nyolc is akadt, amely több mint egymillió dollárért kelt el. A katalógusban a Cartier tételek száma az összesnek mindössze 5 százalékát tette ki, ám a befolyt, 109 millió dolláros összegnek a negyedét ezek az ékszerek adták. Döbbenetes eredmény, bár nincs benne semmi meglepő.
A huszonegyedik században az antik Cartier-darabok a világ leginkább áhított ékszerei között voltak, amit egy ékszerszakértő a következőképpen magyarázott: „Egy Cartier ötvösjelű régi ékszernél nyugodtan megháromszorozhatjuk az értéket. Ezek ugyanis egyszerűen más kategóriát képviselnek.” A Sotheby’s-nél eladott legdrágább karkötő a windsori hercegné ötvenes években készült, párducot formázó ónix-gyémánt ékszere volt, amely 2010-ben került kalapács alá. Négy évvel később Hongkongban Barbara Hutton 1933-as jáde Cartier nyaklánca írt történelmet, mint minden idők legnagyobb értékűnek tartott, jádekőből készült ékszere. 2017-ben Jackie Onassis hatvanas évekbeli Cartier Tank órája a becsült értékhez képes háromszoros árért kelt el, 2016-ban pedig Elizabeth Taylor ékszereinek rekordokat döntő árverésén egy Cartier nyakékért fizették ki a legmagasabb összeget. A világszerte bámulatos sikerek láttán talán nem könnyű elképzelni, hogy nem ment ez mindig ilyen könnyen.
Most hihetetlen verseny folyik az ismerős, dőlt betűvel írt név alatt futóékszerekért, és dollármilliókat adnak ki értük, ám abban az időben, amikor az alapító belevágott a vállalkozásába, messze nem ez volt a helyzet.
Más világ volt az, amelyben Louis-François Cartier pontosan kétszáz évvel a főcímekben szereplő New York-i aukció előtt megkezdte működését.
*
A tanonc
Louis-François Cartier gyermekkorában nagyon szerette volna, ha alapos műveltséget szerezhet. Arra vágyott, hogy a klasszikus irodalmat tanulmányozhassa, hogy elmerüljön a természettudományokban, hogy nagy művészekről tanulhasson. A jövője azonban nem rajta múlott. A Cartier családban hét éhes szájat kellett etetni, és mivel ő volt a legidősebb fiú, kötelessége volt azt tenni, amit elvártak tőle. Csak néhány évet tölthetett az iskolában, és máris munkába kellett állnia. Pierre-nek, az apjának sikerült bejuttatnia tanoncnak egy ékszerészhez. A munka nehéz volt, a fizetés kevés, de a hivatásos ékszerészek a hat „marchands de Paris” közé tartoztak, a középosztályt alkotó, nagy szakértelemmel bíró kereskedők és kézművesek közé. Az ifjú Cartier kilátásai így sokkal kedvezőbbek voltak, mint ha követte volna az apja példáját, és a fémmegmunkáló iparban helyezkedik el.
Louis-François minden áldott nap húsz percig kutyagolt Párizs keskeny, járdát nélkülöző utcáin, míg a család Marais negyedben található, zsúfolt otthonából elért a Les Halles-ba – itt volt a város ékszerészeinek és drágakő-specialistáinak központja, rögtön a nyüzsgő gabonatőzsde és az erős szagot árasztó osztrigapiac mellett. Új főnökének, a fabricant (ékszerkészítő) Monsieur Bernard Picard-nak ugyanis itt volt jó hírnek örvendő műhelye egy nagy, hatemeletes épület felső két szintjén a Rue Montorgueil 31. szám alatt, rögtön a Saint-Eustache-templom mellett.
Ékszerésztanoncnak lenni nem volt könnyű. A műhelyek vezetői híresek voltak arról, hogy úgy bánnak az alájuk beosztott inasokkal, mintha „egy tenyésztő kutyái lennének”. A fiúk gyötrelmes, tizenöt órás munkanapokat dolgoztak végig nevetséges díjazásért.
„Nem sajnálták tőlünk a pofonokat, a füleseket, a rúgást.” Így emlékezett vissza Louis-François egyik kortársa, Alphonse Fouquet, az ékszerészmester Fabergé kézművesei pedig azt idézték fel, hogy a tanoncok eszközkészletének legfontosabb eleme a korbács: „enélkül egyetlen inas sem tanul semmit”. Nem mindenki bírta ezt a sorsot, de Louis-François látta, hogy az apja a semmiből építette fel az életét, és ezért óriási elszántság lobogott benne.
Wikipédia Louis-François Cartier
Legidősebb fia születése előtt tíz esztendővel Pierre Cartier a francia oldalon harcolt a napóleoni háborúkban. Miután Wellington katonái elfogták, éveken át raboskodott a portsmouth-i öbölben egy visszataszító, túlzsúfolt börtönhajón, amelyen többféle betegség pusztított. Felmerült benne, hogy nem jut ki onnan élve. Amikor 1815-ben, Napóleon legyőzését követően, huszonnyolc évesen végre kiszabadult, nem volt egy fillérje sem, nem voltak lehetőségei, és már a szülei sem éltek. Visszatért Párizsba, ahol fémmunkásként tudott elhelyezkedni, feleségül vette Élisabeth Gerardint (aki mosónő volt, egy kereskedő leánya), és hamarosan apa lett. Most, hogy a fia a tanoncévei végéhez közeledett, Pierre azt remélte, hogy a következő nemzedék élete már jobbra fordul.
Szerencsére Louis-François jókor került az ékszerész szakmába. Az új Bourbon-uralkodók alatt lassan elkezdtek visszatérni a fővárosba a francia arisztokraták, akik a forradalom és Napóleon kormányzásának idején elmenekültek – ezzel ugrásszerűen megnőtt a luxuscikkek iránti kereslet. Az udvari élet még mindig csak halvány mása volt annak, amihez Marie Antoinette alatt hozzászokhattak, de már mutatkozott némi kereslet a kisebb, diszkrétebb ékszerek iránt, és Picard épp ezt a piacot szolgálta ki. Amikor Louis-François és társai befejeztek egy darabot, beleütötték a mesterük poinçonját – a hivatalos ötvösjegy az ékszer eredetét volt hivatott jelezni. Picard esetében a pecsét a neve kezdőbetűiből állt, a B és P betűket pedig egy folyót ábrázoló jel választotta el – a francia rivière szóval játszott, melynek jelentése lehet „folyó” és „hosszan leomló gyémánt nyaklánc” is.
Ha bármelyik tanonc abban reménykedett, hogy belátható időn belül saját ötvösjegyre tesz szert, az csak távlati terv lehetett.
Az előrelépés lehetőségei erősen behatároltak voltak. Még ha Picard nyugalomba is vonult volna, ott volt a legidősebb fia, Adolphe, hogy azonnal a helyébe lépjen.
Louis-François elég bizonytalannak látta szakmai kilátásait, de a huszonegyedik születésnapja előtt néhány hónappal feleségül vette tizennyolc éves szerelmét. Antoinette Guermonprez, akit csak Adèle-nek hívtak, eredetileg nem Párizsban élt. Az apja, aki asztalos volt, Roanne-ból költözött a fővárosba, hogy munkát találjon, majd csatlakozott hozzá a családja. A kiterjedt Guermonprez famíliában több nemzedék zsúfolódott össze egy házban, nem messze Cartier-k lakhelyétől. Itt, a Marais negyedben, 1840-ben, egy hideg februári napon fogadott egymásnak örök hűséget az ifjú pár a gótikus stílusban épült Saint-Nicolas-des-Champs katolikus templomban. Mivel nem engedhették meg maguknak, hogy saját otthonuk legyen, az esküvő után odaköltöztek Adèle szüleihez. Itt alapítottak családot, s egy év múlva itt jött világra imádott fiuk, Louis-François Alfred, akit egyszerűen csak Alfredként ismert mindenki. Ötéves volt, amikor megszületett a kishúga, Camille.
Az 1840-es években Párizs cseppet sem volt ideális hely a gyerekneveléshez, különösen a munkások gyermekei számára nem. A túlzsúfoltság már-már járványként telepedett a városra, mivel a vidékről újonnan érkezők minden helyet elfoglaltak, megtöltve a parknak vagy pihenésre alkalmas helynek szánt területeket is. A túlcsorduló csatornák, a nyitott pöcegödrök a betegségek melegágyának számítottak, és igen magas volt a csecsemőhalandóság. Louis-François szorgosan dolgozott Picard-nál, az apjához hasonlóan elkeseredetten reménykedve abban, hogy a gyermekeinek jobb jövőt kínálhat, mint amilyen a saját múltja volt. Azonban ezt még sok-sok éven át nem vehette biztosra.
A Ferencváros elnökének hivatalos közösségi felületét ezúttal nem politikai szlogenek, okfejtések, vélemények lepték el, hanem azok a fotók, amelyek a Fradi kézilabdázó lányai szombat esti csodás Final Four döntőbe jutását örökítik meg.
Mivel a Ferencváros csak a meccs elején 1-2 percig, illetve az 57. perc után volt előnyben az esélyesebbnek vélt dán Team Esbjerg ellen,Kubatov Gábor a 30-29-es parádés siker után levonta a kozekvenciát. Íme:
Női kézilabda Bajnokok Ligája, Final Four, 2. elődöntő
Pásztor Anna Kadarkai Endre műsorában mesélt az életéről, múltbeli pofonokról, kudarcokról. Az énekesnő a beszélgetés során elmondta, több vetélése is volt.
A kudarc egy olyan kulcs, titkos üzenet a világtól, amit ha meg tudsz fejteni, óriási nagyot ugratsz. Volt olyan kisbaba, aki nem tudott megszületni, sajnos elvetéltem. Meg kellett fejtenem, hogy miért. Abban a pillanatban, hogy megfejtettem: puff, óriási ugrás. Pszichésen, lelkileg, nőileg… Kettő kisbaba is volt. Az egyiknek eleve nem volt szívhangja nyolchetesen. A másik kisbaba, sajnos ő halmozottan hátrányos volt. Az a fajta készenléti szint, amin én voltam, mint anya, az nem volt elég, hogy én egy gyereket olyan mélységben és szeretetben tudjak nevelni, mint ahogy azt most csinálom. Jó kis nyugis, hippi anyuka lettem volna, a lelki mélység, a vágy hiányzott
− idézi az Anna and the Barbies zenekar frontemberét a Bors.
Amikor elment az első baba, az olyan volt, mintha egy középkori kardot ide belém szúrtak volna, és megforgatták. A másik baba jóval nagyobb volt, négy hónapos volt, félig meg is kellett szülni. Az a pár nap a kórházban, az olyan turbulencia, gyökerestül tépi ki az életet. Utána az a folyamat, amíg én üvöltve-bőgve megtanultam, hogy min kell változtatnom, felfogtam, hogy: Anna, nem voltál kész, amilyen lelkiséggel be akarod fogadni ezt a kis lényt. Valaki pedig azt mondta, csak beköszönt.
Pásztor Annának és akkori párjának végül két gyereke született: Benji most kilenc-, Zoé pedig hétéves.
22 ember megsérült és egy kétéves kislány meghalt, miután Oroszország légicsapást mért Dnyipro városára. A rakéták részben leromboltak két kétemeletes lakóépületet és 10 házat, valamint egy boltot és egy gázvezetéket is megrongáltak. A 22 sérültből öten gyerekek.
Dzsankoj felett lőttek le az oroszok egy drónt, közölte Oleg Hrucskov, a térség oroszok által kinevezett tanácsadója. Az éjszaka a Telegramon azt posztolták, hogy több lakóház ablaka is megsérült, de más kár nincs. Oroszországnak a város mellett van egy katonai bázisa is, sőt, a környék szinte egybefüggően katonai felhasználásra van beépítve, és a Krímen ez a legnagyobb bázis.
Singh Viki új dala, az Érted élek kapcsán beszélt arról, hogy éveken át élt egy olyan kapcsolatban, amely mérgező volt a számára, mégsem tudott kilépni belőle.
Nekem is volt toxikus párkapcsolatom. Mondhatni, az életem legnagyobb szerelmei mérgező férfiak voltak, egy picit ezt is írtam ki magamból. Az egyikre nyolc év ment el az életemből. Négy évig nem tudtam kilépni belőle, a következő négyben pedig nyalogattam a sebeimet, és egyszerűen senkit nem tudtam beengedni az életembe, mert még mindig ebbe a fiúba voltam szerelmes. Hozzáteszem, ő engem bántalmazott, megvert, megalázott, és ennek ellenére nem múltak el az érzéseim. Az a helyzet volt, amikor a nő lemegy egy olyan szintre, ahol megverik, és utána még ő könyörög, hogy ne hagyják el. Akkor nem értékeltem magam annyira, hogy kilépjek ebből. De ne félj, most már nincs ilyenről szó!
Végül sikerült lezárnia a párkapcsolatot, és megismerkedett egy másik férfival. „A volt párom még azután is többször könyörögött, hogy kezdjük újra, de attól fogva képtelen volt elviselni a tudatot, hogy engem valaki más megcsókolt és átölelt, mert annyira erős volt benne a birtoklási vágy. Emiatt szerencsére nem tudtuk folytatni” – idézte fel, és hozzáfűzte: ez a kapcsolat olyan volt számára, mint a drog, mivel megtapasztalta, milyen érzés, ha valakinek ő mindene, a világ közepe. Még akkor is, ha teljesen leépítette az önbecsülését, miközben azon dolgozott, hogy megfeleljen a férfinak.
Mint mondja, ma már nem menne bele egy hasonló kapcsolatba, és képes azonnal felismerni ezt a férfitípust.
Az előző párom teljesen megváltoztatta a férfiakhoz való viszonyomat. Megmutatta, hogy lehet valaki egyszerre jó pasi és normális férfi. Azóta szóba se állnék olyan emberrel, aki leépít, azonnal megérzik a szenzoraim ezt a típust. Volt mostanában egy randim, ahol rögtön kiszagoltam, hogy a pasi toxic, elkezdte lenyomni a nőiességemet, elvenni az önbizalmamat bizonyos beszólásokkal. Egy nárcisztikus, önbizalomhiányos beteg ember, aki gyakorlatilag azért használja a nőket, hogy a saját egóját építse. Úgy küldtem el a fenébe, hogy közben elegáns maradtam. Megmondtam neki, hogy: »Figyelj, szerintem nem egymást keressük, én ezt itt nem szeretném tovább hallgatni és ne haragudj, de dolgom van…«
A jegybankelnök elmondta, hogy nagy rokonszenvvel figyeli Christine Lagarde, az Európai Központi Bank (EKB) jelenlegi elnökének munkásságát, mert nekünk, magyaroknak 2011-ben francia gazdasági és pénzügyminiszterként kiváló tanácsokat adott, mondta Matolcsy György jegybankelnök a Kossuth Rádió Felfedező című műsorában a 25 éves EKB évfordulójára.
Például azt, hogy nem szükségszerű az IMF jelenléte Magyarországon, a szoros kapcsolat lezárható, ezért így is jártunk el, mondta Matolcsy.
A jegybankelnök szerint az eurózóna és az Európai Központi Bank elmúlt 25 évének legnagyobb eredménye, hogy fennmaradt.
Már húsz ország vezette be az eurót, és valamikor hazánknak is erre az útra kell lépnie
A Magyar Nemzeti Banknak van egy világos, határozott, mindenki számára érthető álláspontja: kötelező bevezetnünk az eurót, ami egy kettős döntés lesz, a magyar kormány és az Európai Bizottság közös döntése – mondta Matolcsy György.
A mi álláspontunk az, hogyha elérjük az Európai Unió átlagos fejlettségi szintjének közel 90 százalékát, akkor már érettek leszünk az euróra
– mondta. Matolcsy György mindezt 2030-ra jósolja.
Előtte bevezetni szerinte felelőtlenség lenne, mert láttuk például, hogy Szlovákia némileg felkészületlenül, de nagy határozottsággal belépett az eurózónába, és óriásit zuhant vissza.
Addig is, érdemes jól használni a magyar jegybank különleges mozgásterét, amit jól használtunk, például a Covid-válság nagyon kockázatos, veszélyes időszakában
– mondta Matolcsy György.
Több mint 11 ezer milliárd forintot bocsátottunk a magyar gazdaság rendelkezésére, és ez plusz 10 százalékos gazdasági növekedést ért.
– tette hozzá
Ezt eurózónatagként nem tudtuk volna megtenni. Ezt azért tudta megtenni a Magyar Nemzeti Bank, mert célzott programjai voltak, például a kötvényprogram – tette hozzá. Mindaddig tehát, amíg mi a felzárkózás végső szakaszába nem érünk, addig nekünk szükségünk van egy önálló, nagy mozgásterű, nemzeti jegybank eszközeire és forrásaira