Szombaton napközben északkelet felől erősen megnövekszik a gomolyfelhőzet, és főleg délután alakulnak ki elszórtan záporok, zivatarok. Az északkeleti szél megerősödhet. 30 fok körül alakul a hőmérséklet csúcsértéke.
Vasárnap a napsütés mellett gyakran erősen megnövekszik a gomolyfelhőzet, és délután főleg a keleti területeken kell számítani záporokra, zivatarokra. Az északi, északnyugati szél élénk lesz. 26 és 31 fok közötti értékeket mérhetünk a délutáni órákban.
Hétfőn sok napsütésre van kilátás, kevés gomolyfelhővel. Zápor, zivatar csak elszórtan fordulhat elő. A délnyugatira, nyugatira forduló szél megélénkül. Egyre több helyen emelkedik 30 fok fölé a hőmérséklet.
Kedden és szerdán sok napsütés, igazi strandidő valószínű. Zápor, zivatar inkább csak kedden lehet, szerdán már száraz idő ígérkezik. Visszatér az országos hőség 30-37 fokos maximumokkal.
A Szász Svájc Nemzeti Park területe mintegy 150 hektáron lángokban áll. A Németország területén található parkra a szomszédos Cseh Svájc Nemzeti Parkból terjedtek át a lángok, melyek július 23 óta tombolnak.
A szakemberek a folyamatos munka és a felhasznált gigászi vízmennyiség ellenére sem képesek a lángok megfékezésére. Ebben az esetben is a meleg és a szárazság a ludas a dologban, hiszen az erdőséget szerte Európában a szélsőséges szárazság áldozatai.
Az alacsony nedvességtartalmú növényzet mellett komoly gondot jelent az is, hogy a talaj átnedvesítésére tett kísérletek is kudarcba fulladnak. Ennek oka, hogy a víz előbb párolog el a hőségben, semmint képes lenne lényeges változást hozni a talaj nedvességtartalmában.
A tűzoltók megfeszített munkájában a terepviszonyok sem segítenek, és most a természettől sem lehet várni a felmentősereget. A szakemberek szerint ugyanis csapadék a területre egész héten nem várható.
Japán több aktív vulkánnal is büszkélkedhet, de természetesen inaktív, alvó vulkánjai is akadnak szép számmal. Ezek közül az egyik az Ioto-vulkán, mely már nagyjából 800 éve szunnyad békésen. Most azonban felébredt.
kép: JMA
Július 11-én kezdett kitöréssorozatba a víz alatti vulkán, ráadásul a közeli szigeten partra mosott kőzetek tanúsága szerint mintegy 1000 év óta először magmát is öklend a külvilágba. A kitörések során akár 30 méteres vízoszlopok is kialakulnak.
A közeli sziget, melynek épülése szervesen kapcsolódik az itteni vulkáni tevékenységekhez az elmúlt évben elképesztő növekedést produkált, mintegy 1 métert emelkedett a tengerszint felett. Ez az a sziget, melyet Cook kapitány embereivel 1779-ben mért fel, és amely azóta 40 méternyit emelkedett.
kép: JMA
Annak az esélye, hogy az Ioto olyan kitörést produkáljon, mint 1000 évvel ezelőtt, igen kicsi. Akkor egy robbanásos kitörés alkalmával egy 10 km átmérőjű kalderat hagyott maga után a vulkán, piroklasztikus áramlásokat elindítva az óceánban.
Az idei évben hazánk is megtapasztalhatja, mit is jelent az aszály, hiszen a mérések kezdete óta nem tombolt ilyen mértékű szárazság hazánkban. Igaz, a helyzet egész Európát érzékenyen érinti, ez pedig csak tovább rontja a hazai helyzetet.
Hiányzik az eső, ezt talán az Alföldön és környékén élők értik meg igazán. De látszik ez a Duna, a Tisza és számtalan kisebb folyó vagy állóvíz vízszintjén is, hiszen a vízutánpótlás éppen a csapadék hiánya miatt elmarad.
És hogy mit is jelent ez az elmaradó csapadék? Az év elmúlt 7 hónapjában országosan átlagosan 188 mm csapadékkal lehetett számolni. A megszokott átlag az év első 7 hónapjára azonban 342 mm, azaz a szokásos csapadékmennyiség csaknem fele hiányzik.
Ez pedig nem csak a kerteknek rossz, a mezőgazdasági termelésre is erősen rányomja bélyegét, de a folyók és tavak ökoszisztémái is fuldokolnak, sok esetben meg is szűnnek, hiszen a víz egyszerűen eltűnik, a tó kiszárad.
A Duna vízgyűjtő területein az éghajlathoz képest 25%-os vízhiány alakult ki, a Tisza vízgyűjtőjén ez a szám 31% miközben a Velencei-tónál 57 centiméteres vízmélységet lehet mérni....
Pénteken a többórás napsütést gomolyfelhők zavarják, és főleg a délnyugati, nyugati tájakon zápor, zivatar is kialakulhat. Többfelé lesz élénk az északkeleti szél. 25 és 31 fok között alakul a hőmérséklet.
Szombaton északkelet felől erősen megnövekszik a felhőzet, és egyre több helyen várható eső, zápor, zivatar. Az északkeleti szél megerősödik, zivatarok környezetében viharossá fokozódik. 30 fok körüli hőség valószínű, de a tartósabban csapadékos tájakon csak 22-26 fok lesz.
Vasárnap gyakran lesz erősen gomolyfelhős az ég, és szórványosan fordulhat elő újabb zápor, zivatar. Az északi, északnyugati szél élénk lesz. Marad a 30 fok körüli maximum.
Hétfőn sok napsütésre van kilátás gomolyokkal, és nagyobb eséllyel délutántól a Dunántúlon alakulhatnak ki záporok, zivatarok. Melegszik az idő, több helyen lesz már 30-33 fokos kánikula.
Kedden és szerdán igazi strandidő valószínű sok napsütéssel, miközben még melegebb levegő érkezik: visszatér az országos hőség 30-36 fokkal.
Annak ellenére, hogy egyre többször adunk hírt mi is elképesztő méretű jégdarabokkal érkező viharokról, ezek most is ritkának számítanak, így kialakulásuk pontos körülményeiről is csak nagyon keveset tudnak a szakemberek.
kép: Matt Berry - cbc
Most kissé közelebb kerülhettek a szükséges adatokhoz, mivel Kanada területén rekordméretű jégdarabokkal érkező viharrendszer rombolt. A jégeső augusztus 1-én érkezett Markerville településre, komoly károkat hagyva maga után.
A rekord méretű darab egy 292,71 grammos, 123 mm átmérőjű szörnyeteg volt, mely egy 114 mm-es darabtól vette át a vezetést. A szélsőségessé váló időjárás sajnos az egyre durvább méretű jégdarabok kialakulásának is kedvezhet.
kép: NHP
A most Kanadában regisztrált darab azonban eltörpül Észak-Amerika eddigi leghatalmasabb jégdarabja mellett, mely jégeső keretében érkezett a dél-dakotai Vivian közelébe. Ez 879 grammot nyomott, és 203 mm átmérővel rendelkezett.
Oroszország az egyike a világ leghatalmasabb országainak, így nem csoda, ha a területén egyszerre tombolhat tűzvész, miközben egy másik rész az áradások okozta károkban fuldoklik. Jelenleg is éppen ez zajlik.
kép: AFP
Tűz pusztít Közép-Szibéria területén, mintegy 810 négyzetkilométeren. A tűzoltóság igyekszik kontrollálni a lángokat, ám azok hatalmas területet ölelnek fel, így ez nem egyszerű feladat. Ehhez jön még a háború is, vagyis a természeti katasztrófa megfékezésére mozgósítható emberek száma lényegesen alacsonyabb.
Eközben az Amur és mellékfolyói a heves esőzések következtében áradnak Délkelet-Oroszország területén. Egy kisebb települést teljesen ki kellett üríteni, de a víz 5 kisebb falut is teljesen elszigetelt a külvilágtól.
kép: AFP
Az oroszországi erdőségek és a tajga ökoszisztémája kiemelt jelentőségűek a klímaváltozás elleni harcban is, ám ezek sérülékenysége is magas az említett események kapcsán. Most pedig közel sem arra koncentrálnak az emberek, amire kellene, hogy az orosz vadon végtelen erdőségeit megóvják, ezzel esélyt nyújtva a bolygó klímájának védelmére.
Szöul sem ússza meg szárazon, jelentős mennyiségű csapadékkal szembesült a nagyváros hétfőn, augusztus 8-án. A város egyes területei derékig érő vízben áztak, miközben a szakemberek további heves esőzéseket várnak.
kép: Anthony WALLACE - AFP
Óránként érkezett nagyjából 100 mm csapadék, de volt olyan része a városnak, ahol egyetlen óra leforgása alatt 140 mm csapadékot regisztráltak, azaz négyzetméterenként 140 liter vízzel lehetett számolni.
Ekkora mennyiségű csapadéknál borítékolható a villámáradás, ez Szöul esetében sem történt másképpen. Az áradás sok járművet rongált meg, illetve ragadt magával, kárt tett a felső-vezetékekben és a parkokban is.
kép: Anthony WALLACE - AFP
Eddig 8 halálos áldozatot erősítettek meg a hatóságok, közülük három a lakásában halt meg, melyet elöntött a víz, egy embert pedig a leszakadt villanyvezetékek öltek meg. 7 személyt tartanak számon eltűntként és mivel a továbbiakban is heves esőzéseket várnak a szakemberek, így a veszélyeztetett városrészek evakuálása mellett döntöttek.
Csütörtökön eleinte sok napsütésre számíthatunk, majd északkelet felől gyakran megnövekszik a gomolyfelhőzet. Elsősorban az északi, északkeleti tájakon alakul ki zápor, zivatar. Az északkeleti szél többfelé lesz élénk, néhol erős. 25 és 30 fok között alakul a hőmérséklet.
Pénteken napos, gomolyfelhős időre számíthatunk, és csak néhol fordul elő zápor, zivatar. 27-32 fokos kellemes nyári idő valószínű. Élénk marad a légmozgás.
Szombaton délkelet, kelet felől erősen megnövekszik a felhőzet, és egyre több helyen alakul ki zápor, zivatar. A délnyugati területeken tartós eső is lehet. 21 és 31 fok között változik a hőmérséklet csúcsértéke, a tartósan esős tájakon lesz a hűvösebb. Élénk lesz az északias szél.
Vasárnap még gyakran lesz erősen gomolyfelhős az ég, és délelőtt csak néhol, délután szórványosan fordulhat elő zápor, zivatar. 29-30 fok körüli értékeket mérhetünk.
Hétfőn fátyol-és gomolyfelhők zavarják a többórás napsütés, de csapadékra már kicsi az esély. 30-33 fok köré melegszik a levegő.
Nigériában, Jigawa államban harminc órán át áztatta az eső a talajt. Ráadásul nem is csendes esőről volt szó, özönvízszerű esőzésekkel szembesültek a helyiek, melyek már önmagukban is problémákat generáltak, de itt nem álltak meg.
A nagy mennyiségű csapadék a Jigawa folyót is áradásra késztette, melynek partja sűrűn lakott terület. Az áradás léptéke igen nagy, több száz otthont érint. Ezek egy része össze is omlott a víz hatására.
A helyi hatóságok eddig 7 halálos áldozatot azonosítottak, de a víz nehezíti a mentési munkálatokat, így sajnos ez a szám még bőven emelkedhet. A katasztrófa léptéke szokatlan, a kialakult károk mértéke pedig kifejezetten nagy.
Hogy mi mindenre van hatással a szélsőséges időjárás? Szinte bármire, még az energiaellátásra is. Na nem csak azért, mert csúcsra járatjuk a hűtő berendezéseket, hanem azért is, mert a kialakult szárazságban, mely szinte egész Európát érinti, komoly problémák adódnak a folyókon is.
kép: WetterOnline
Rengeteg kisebb folyam és patak adta fel a küzdelmet, és száradt ki teljesen, de a nagyobb folyók is hatalmas nehézségekkel küszködnek. Pontosabban a hajók, melyek rajtuk közlekednének, amit azonban rossz esetben már nem sokáig tehetnek meg.
Ezek közül a legfájóbb a Rajna vízszintje miatt kialakult aggodalom, hiszen a folyón az áruforgalom hatalmas, és az energiahordozók szállítása is igen nagy mértékben támaszkodik erre az útvonalra. Az olaj, szén és más fosszilis energiahordozók szállítmányozása a Rajnán azonban megakadhat, a folyó igencsak alacsony szintje miatt.
kép: MTSLogistics
A kelet-közép-németországi Kaubnál a Rajna vízszintje 47 centiméteresre apadt, mely már ellátási nehézségeket jelent. Mindössze 7 centiméteren múlik az átjárhatóság, de sok esetben már így is könnyíteni kell a hajókon, hogy merülésük ne legyen olyan nagy, ami viszont a szállítmányozási költségeket emeli meg jelentős mértékben.
A klímakatasztrófa a monszunra is hatással van, a szélsőségek irányába mozdítja el a rendszert. Ezt most Pakisztán is erősen megtapasztalhatta, hiszen több, mint 60 éve nem volt olyan mennyiségű csapadékhullás a monszun idején, mint ebben az évben.
kép: Fareed Khan - AP
Júliusra a monszun átlagos csapadékmennyiségéhez képest idén már 181%-kal több eső érkezett, ez csak július hónapban 26%-os emelkedést eredményezett. Volt terület, ahol a megszokott júliusi csapadékmennyiséghez képest több, mint 400%-kal több eső érkezett.
A heves esőzések komoly áradásokat okoztak szerte az országban, és az áradások mellett a földcsuszamlások is megjelentek. A mentőalakulatok folyamatos munkája ellenére komoly veszteségeket szenvedett el az ország.
kép: Somaiya Hafeez
Több ezer házat mosott el a víz, és komoly infrastruktúrális károkat okozott. Emellett a monszunidőszak kezdete óta sajnos több, mint 500 halálos áldozattal is számolni kellett.
Szerdán sok napsütésre, kevés gomolyfelhőre számíthatunk. Csapadékra igen kicsi az esély. Az északkeleti szél élénk, elsősorban a keleti országrészben erős lesz. 25 és 31 fok közötti kellemes nyári hőmérsékletek várhatók.
Csütörtökön eleinte marad a ragyogó napsütés, majd délután északkelet felől megnövekszik a gomolyfelhőzet, és záporok, zivatarok érkeznek. Megerősödik az északkeleti szél. 29 fok körüli értékeket mérhetünk, ÉK-en lesz a hűvösebb idő.
Pénteken a többórás napsütés mellett gomolyok jelennek meg az égen, de zápor, zivatar csak elszórtan (inkább a Dunántúlon) fordulhat elő. 26-32 fok valószínű délután. Mérséklődik az északkeleti légmozgás.
Szombaton északkelet, kelet felől erősen megnövekszik a gomolyfelhőzet, és szórványosan, de délnyugaton több helyen alakulhat ki zápor, zivatar. 30 fok körüli hőség várható.
Vasárnap a nap első felében borongós időre van kilátás, főleg reggelig lehetnek további záporok, zivatarok. Déltől csökken a felhőzet, kisüt a nap. 30-32 fokos maximumok lehetnek.
Japánban, Tohoku és Hokuriku régiókban evakuálásba kezdtek a hatóságok, mivel a területre hatalmas mennyiségű csapadékot hozó rendszer érkezett. Mintegy 540 000 embernek kellett elhagynia az otthonát.
kép: STR - JIJI Press - AFP
Az intézkedésekre szükség is volt, mivel a villámáradások mellett a Mogami folyó is kilépett medréből, házakat, utakat és vasúti síneket károsítva. A víz két hidat is elsodort, és sajnos több ember is eltűnt az áradásokban.
Az eső mennyisége döbbenetes méreteket öltött. Japán érintett régióiban több városban is megdőltek a napi csapadékrekordok. Yamagata város több részén is óránként 100-120 mm csapadékot regisztráltak, De Niigata városban egyetlen óra alatt 149 mm eső esett.
kép: Masazumi Nakahara - Yomiuri - The Yomiuri Shimbun via AFP
Ez a város napi csapadékrekordot is döntött, méghozzá nem is kis arányban. 2014 augusztus 4-én 212 mm csapadékot regisztráltak, ez most jelentős mértékben dőlt meg. 24 óra leforgása alatt a városban 414,5 mm csapadékot regisztráltak, mely több, mint két teljes kádnyi víz minden egyes négyzetméteren.
kép: Yuki Kurose - Yomiuri - The Yomiuri Shimbun via AFP
lead kép: Yuki Kurose - Yomiuri - The Yomiuri Shimbun via AFP
A Death Valley területén augusztus 1-én érkezett csapadékmennyiség villámáradást okozott, mely már akkor is jelentős károkkal járt. Azonban augusztus 5-én, pénteken újra megtörtént az esemény, most pedig a Park összes útját le kellett zárni.
kép: Ariana Montanez
Ez azt is jelenti, hogy a parkban tartózkodó mintegy 500 látogató és 500 fős személyzet ott rekedt, az utak megtisztításáig nem is tudják elhagyni a park területét. Áldozatokról egyelőre nem érkeztek jelentések.
Károkról annál inkább, hiszen a szokatlanul nagy mennyiségben érkező csapadék villámáradásokat idézett elő, és mivel hatalmas mennyiségű hordalékot is szállított a víz, így járművekben és utakban is jelentős károkat okozott.
Augusztus 5-én néhány óra alatt 37,1 mm csapadék érkezett, összesen aznap 48 mm csapadékkal lehetett számolni. Összehasonlításképpen: az átlagos augusztusi csapadékmennyiség a park területén 2,5 mm, míg az éves átlagos csapadékmennyiség a Deaht Valley-ben 58,9 mm.
Ha augusztus, akkor Perseidák, és ha Perseidák, akkor a fűben hanyatt fekvés, boldog szemlélődés, és kívánságok hada. Ez a hónap a hullócsillagokról szól, aki csak teheti, az eget kémleli ilyenkor, és várja a fénycsóvákat.
Most a meteorraj maximuma augusztus 11 - 12 közötti éjszaka lesz, vagyis ez az az időpont, amikor érdemes a gyerekekkel szalonnát sütni, majd a parázsló tűz mellett az eget kémlelni, hogy a lehető legtöbb hullócsillagot láthassuk.
Zavartalan azonban sajnos idén sem lesz a Perseidák maximuma, hiszen bár felhők vagy vihar várhatóan nem lesznek, a telihold erősen bezavarhat a szemlélődésbe. A fénye ugyanis zavaró lehet a “vadászat” közben.
Aki teheti, érdemes a hullócsillagok rohamát egy olyan helyről nézni, ahol a lehető legkisebb a fényszennyezés. Ez a legideálisabb esetben olyan parkokban van, mely viseli a “csillagos égbolt park” címet, innen ugyanis a város zavaró fényei nélkül szemlélheti a lenyűgöző égi jelenséget.
Kedden reggelig erősen felhős lesz az ég, és szórványosan lesznek záporok, zivatarok. Napközben északnyugat felől csökken a felhőzet, de a Tiszántúlon még késő délutánig lehet csapadék. Az északkeleti szél megélénkül. 26 és 32 fok között alakul a hőmérséklet.
Szerdán a sok napsütést gomolyfelhők zavarják, de inkább csak északkeleten fordul elő zápor. Az északkeleti szél nagy területen lesz erős. 25 és 31 fok közötti értékeket mérhetünk délután.
Csütörtökön eleinte napos idő valószínű, majd déltől északkelet, kelet felől erősen megnövekszik a gomolyfelhőzet, és a Dunántúlon többfelé, máshol elszórtan alakulnak ki zivatarok, záporok. Sokfelé lesz erős az északkeleti szél. 26-31 fok lesz délután.
Pénteken napos, gomolyfelhős időre van kilátás. Főleg délutántól fordulnak elő záporok, zivatarok. 31-32 fok köré melegszik a levegő. Már csak élénk lökések kísérik az északkeleti szelet.
Szombaton a gyakran erősen felhős égből szórványosan fordul elő zápor, zivatar. 30-35 fokos maximum valószínű. A szél északnyugatira fordul és megerősödik.
A klímakatasztrófa mostanra szinte minden embert aggodalommal tölt el. Azonban egyre többször olvashatjuk, hogy sorra törnek ki a vulkánok a bolygón, és bár ezek a kitörések egyelőre nem okoznak különösebben nagy változásokat a klímában, de képesek lehetnek rá.
A vulkánkitörések alkalmával a légkörbe kerülő hamu, füst és gázok igen nagy mennyiségben képesek visszaverni a Nap beérkező sugarait, vagyis hűtő hatást gyakorolhatnak a Földre. Ehhez azonban a kitörésnek hatalmasnak kellene lennie, erre pedig egy jó ideje nem volt példa.
kép: volcanofoundation.org
Illetve ez így nem igaz, volt rá példa, nem is olyan régen, hiszen éppen ebben az évben, januárban tört ki iszonyatos erővel a Hunga Tonga-Hunga Ha'apai vulkán, mely cunamit indított útjára, ám a légkört mégsem hűtötte. Ennek oka pedig a vulkán elhelyezkedésében keresendő.
A vulkán ugyanis több, mint 146 méteres mélységben, a Csendes Óceán felszíne alatt helyezkedik el. A kitörés ennek ellenére félelmetes hamucsóvát lövellt az ég felé, mely 3 nap leforgása alatt 590 000 villámcsapást is generált. Mivel a kitörés a víz alatt történt, a forró anyag a vízzel keveredve gőzt hozott létre. Pontosabban mintegy 58 000 olimpiai úszómedence megtöltéséhez elegendő gőzt lökött a sztratoszférába, mely közel 10%-a az itt jelen lévő tipikus vízmennyiségnek - mutat rá egy friss tanulmány, mely a Geophysical Research Letters-ben jelent meg július 1-én.
kép: phys.org
A vízgőz pedig nem hűti, hanem éppen ellenkezőleg, jelentősen melegíti a légkört, ráadásul míg a vulkáni gázok pár hónap alatt kiürülnek a légkörből, a vízgőz ennél jóval tovább van jelen. Összefoglalva tehát a vulkán kitörése nem, hogy segített volna a klímakatasztrófa elleni fellépésben, hanem csak tovább rontotta, méghozzá jelentős mértékben a kialakult helyzetet. És hogy a történet még elkeserítőbb legyen: a kutatók úgy vélik, hogy a Hunga Tonga-Hunga Ha'apai kitörése a történelem folyamán valószínűleg az első olyan feljegyzett eset, mikor a kitörés nem hűti, hanem melegíti a bolygónkat...
Az időjárásunkat alakító hatalmas rendszerek és állandó mozgások lehetőséget adnak arra, hogy előrejelzéseket adjunk a távolabbi jövőre nézve is. Ezek ugyan messze nem olyan részletesek, mint pár napos előrejelzéseink, de a felkészülést azért lehetővé teszik.
Hogy mire is készülhetünk? Európa időjárását ősszel és télen is hatása alatt tartja a La Nina jelenség, ennek megfelelően pedig a kellemes ősz, a meleg napok sem lesznek ritkák - legalábbis ennek valószínűsége 60% körül mozog. Ahogyan annak is, hogy az aszályos időjárás sajnos folytatódik.
A La Nina hatása máshol is érződik majd, többek közt a hurrikánszezonban is várhatóan erősebb és rombolóbb rendszerek alakulnak ki, és maga a szezon is elhúzódhat. Az egyensúlyra való törekvés azonban a természetben jelen van.
A melegebb ősz és tél, a visszafogottabb csapadékmennyiség alakulása számtalan tényező eredménye, de alapvetően a La Nina-nak köszönhető. Azonban ez már a második La Nina év, így várhatóan a következő már az El Nino időszaka lesz – mely elméletben a szélsőséges időjárási események erősödését hozza magával.
A német BASF vegyipari vállalat a MAN Energy-vel karöltve egy igen érdekes projektbe fogott bele, mely ha hatékonyan megvalósítható, az akár komoly változást is hozhat az energetikai iparba, de a két vállalat életébe mindenképpen.
kép: energynomics.ro
Egyelőre igazán “csak” megvalósíthatósági tanulmányok fázisában jár a projekt, de nagyon ígéretesen hangzik. A két cég fejébe vette, hogy megépíti a világ leghatalmasabb hőszivattyúját. Ehhez pedig arra kíváncsiak, hogy ipari mértékben hogyan valósítható meg a hőszivattyú kidolgozása, és az milyen megtérülési lehetőségeket mutat.
Az elgondolás alapján a hőszivattyú működtetéséhez megújuló energiaforrásokat alkalmaznának, illetve a BASF működése során keletkező hulladékhőt. Ezekből termelne a rendszer gőzt, mely a BASF rendkívül sok módon használna fel – a cég éves gőzigénye mintegy 20 millió megatonna. A megálmodott rendszer pedig óránként 150 tonna gőz fejlesztésére lenne képes károsanyag-kibocsátás nélkül. Ez pedig elképesztő eredmény lenne, arról már nem is beszélve, hogy a BASF hűtőrendszerének hatékonyságát is igen nagy mértékben növelné, vagyis annak működtetése is sokkal kevesebb energiabefektetést igényelne.
kép: shutterstock
Hogy miért érdekes mindez a világ számára? Azért, mert sok vállalat rendelkezik tetemes mennyiségű hulladékhővel, melyet nem tudnak mire, vagy hogyan hasznosítani. Amennyiben a gigászi hőszivattyú megépül, és hatékony működésre képes, akkor egyetlen óra alatt 150 tonna gőz fejlesztésére lehet képes, ami nagyjából 120 megawatt hőteljesítménynek felel meg. Ez pedig olyan alternatív energiaforrásként jelentkezne, melyet hiba lenne figyelmen kívül hagyni!
Hétfőn fátyol-és gomolyfelhők zavarják a napsütést, és nyugat felől elszórtan alakulnak ki záporok, zivatarok. Az északi, északkeleti szél megerősödik. 26 és 32 fok között alakul a hőmérséklet.
Kedden sok napsütésre számíthatunk, majd megnövekszik a gomolyfelhőzet, de ebből csak elvétve fordul elő zápor. Élénk lesz az északkeleti szél. 29-30 fok körüli értékeket mérhetünk.
Szerdán napos, gomolyfelhős időre van kilátás. Főleg délnyugaton és északon fordulhat elő zápor, vagy zivatar. Ismét megerősödik az északkeleti szél. 30 fok körüli meleg lesz.
Csütörtökön a sok napsütést ismét gomolyok zavarják, és a Dunántúlon szórványosan várhatók záporok, zivatarok. Marad az élénk, néhol erős légmozgás. A hőmérsékletben sem lesz változás, 30 fok körüli kánikula valószínű.
Pénteken napközben erősen megnövekszik a gomolyfelhőzet, és délutántól egyre többfelé alakul ki csapadék. Az északkeleti szél sokfelé lesz erős. 25-30 fok közé csökken a hőmérséklet.
Az extrém meleg, a szárazság, a kialakuló ivóvízhiány, a mezőgazdasági termelésre gyakorolt hatás, az egészségügyet érő nyomás mind csak ízelítő abból, hogy mi is vár ránk a klímakatasztrófa kiteljesedésével. A megoldás pedig – amit a szakemberek nem győznek hangsúlyozni - a fosszilis energiahordozók elfelejtése!
Sajnos ebbe most erősen beleszól a háború nyomán kialakuló energiahelyzet, de tény, hogy ha nem térünk át sürgősen az alternatív energiaforrások használatára, akkor olyan bajban találjuk magunkat, amiből már nem leszünk képesek kimászni, csak hatalmas árat fizetve. Az alternatív energiatermelés pedig igen sok lehetőséget nyújt, az emberiség energiaéhségét tekintve pedig minden apró részletet érdemes kihasználni.
Ilyen az úgynevezett kinetikus energia is, mely tulajdonképpen a mozgást, a mozgásból származó energiát képes elektromossággá alakítani. Ez nem újdonság, erre vonatkozóan már több szabadalom is született, de csak kevés terjedt el igazán. Ezek közt találhatjuk azt a padlólapot, mely már több, mint 40 országban terjedt el, és amely a becslések alapján egy-egy felülettel számolva akár 7 watt áram előállítására is képes. Ez ugyan elsőre nem tűnik soknak, de ha azt is hozzávesszük, hogy ha sokan lépkednek rajta és a felület is igen nagy lehet, akkor már figyelemre méltó teljesítmény.
Gondoljunk el egy múzeumot, egy pályaudvart, vagy hasonlóan forgalmas helyet, ahol minden egyes lépéssel energiát termelünk. Ezt pedig a hely fűtésére, hűtésére, világítására vagy bármilyen elektromosságot igénylő rendszerének működtetésére fordíthatunk. De akár kültéren is alkalmazható a módszer, így egy forgalmasabb helyen az utcai lámpák működtetését is elősegíthetjük vele.
Hogy szükségesek-e az ilyen és ehhez hasonló innovatív megoldások? Mindenképpen, de önmagukban nem elégségesek. Az energiafelhasználás optimalizálása is kiemelten fontos! A felesleges energiapazarlás az előállításban is komoly terhelést jelent, arról nem is beszélve, hogy a jelenlegi lehetőségek között tökéletesen értelmetlen károsanyag-kibocsátást is generál, melyek csak újabb és újabb szögek a megszokott klímánk koporsójában.
A szélsőséges időjárás az olyan kifejezetten fontos természeti területeken is jelentkezik, mint amilyen Amazónia. A szárazság itt is gondokat okoz, hiszen az erdőtüzek számának növekedésével jár együtt.
Ráadásul szinte minden évben egyre és egyre több a tűzeset, melyekkel főleg Brazília szembesül, de sajnos az egész világra hatással vannak. Idén júliusban 8%-kal több területet érintett a tűz, mint tavaly ilyenkor, de ebben az évben már 13%-kal nagyobb terület égett le, mint tavaly az év első 7 hónapjában.
A brazil nemzeti űrkutatási intézet adatai szerint eddig mintegy 12 900 tűzeset történt Amazónia területén, és sajnos tény, hogy a száraz időszaknak csak az első hónapja a július. Várhatóan idén is több millió állat és ennél is több növény esik áldozatul a tüzeknek.
A gondot csak tovább tetőzi, hogy a szegénység miatt sok ember igyekszik magának termőterületet kikanyarítani az esőerdőből, ahol aztán termelhet annyit, hogy eltartsa családját. A szándékos gyújtogatások azonban zabolátlan futótüzeket eredményeznek.
Iránban a heves esőzések okoznak kiterjedt áradásokat, melyek Teherán közvetlen környezetét is érintik. Az áradásokat kiváltó esőzéseknek pedig sajnos még most sincsen vége, ahogyan az elmúlt közel 10 napban sem igen csillapodtak.
kép: al-monitor.com
A kitartó eső miatt kialakuló áradások és sárlavinák az utóbbi 10 év leghalálosabb eseménysorát szabadították el. Eddig 53 halálos áldozatról tudnak a hatóságok, de ez a szám még jelentősen emelkedhet, hiszen nagyon sok az eltűnt személy.
kép: iranintl.com
A hatóságok több alkalommal is figyelmeztetéseket adtak ki a zord időjárás miatt, illetve az áradások és azok következményei okán. Ez azonban kevéssé zavarja azokat a túrázókat, akik Firouz Kooh felé tartanak az Albroz-hegység lábánál.
Vasárnap a Dunántúlon gyakrabban lesz felhős az ég, itt elszórtan zápor, zivatar is kialakul. A legtöbb napsütésre a Dunától keletre számíthatunk, itt kicsi az esély csapadékra. Az északi, északkeleti szél több helyen lesz élénk. 29 és 33 fok között alakul a hőmérséklet, kissé felfrissül a levegő.
Hétfőn a többórás napsütés mellett gyakran növekszik meg a gomolyfelhőzet, de zápor, zivatar csak elszórtan fordul elő. Az északnyugati szél ismét megerősödik. 30 fok körüli értékeket mutathatnak a hőmérők.
Kedden és szerdán napos, gomolyfelhős időre van kilátás mindkét nap. Továbbra is csak elszórtan (nagyobb eséllyel délnyugaton, délen) alakulhat ki zápor, vagy zivatar. Az északkeleti szél élénk marad. Marad az igazi nyári hőmérséklet 30 fok körüli maximumokkal.
Csütörtöktől sok napsütés valószínű, és ismét egyre melegebb időre készülhetünk, a hétvégére visszatérhet a 35 fok körüli forróság.
Újabb világrekordot sikerült felállítani a napelemcellák hatékonysága terén. Mielőtt azonban félreérthető lenne: a hatékonysági versenyben a cellákat mérték, nem az egész panelt - bár tény, hogy a kettő azért erősen összefügg.
Az is igaz, hogy az eredmények laborkörülmények között születtek, de még így is elképesztő az a 47,6%-os hatékonyság, amit a német Fraunhofer Institute for Solar Energy Systems ISE-nek sikerült beállítania.
Az eredményt a több csomópontú fotovolatikus celláknak köszönhetik. A jelenleg is legelterjedtebb celláknál egyetlen félvezető csomópontot találunk, míg a rekorder cellák esetében több ilyen csomóponttal lehet számolni.
Hogy akkor milyen messzire is vagyunk az 50%-os napelemektől, amit a cég célul tűzött ki? Laborban már nincsen messze, valós körülmények közt azonban még nagyon. Jelenleg a panelek hatékonysága 15-22% körül mozog, függően az elhelyezési körülményektől, illetve a napsütés beesési szögétől és számos más részlettől. A cellák hatékonyságának növelése ezen sokat segít, de az elképesztő, 50%-os hatékonyság azért még messze van tőlünk.
2022 július 28-án történelmi léptékű áradással volt kénytelen szembenézni Kentucky, különösen a hegyvidéki területei. Mindössze 24 óra leforgása alatt 204 mm csapadékot regisztráltak a szakemberek.
Ez a csapadékmennyiség komoly villámáradásokat és földcsuszamlásokat váltott ki, aminek következtében 7 megyében is helyi vészhelyzetet voltak kénytelenek kihirdetni. Az áradások sajnos nem csak komoly anyagi károkat okoztak, de halálos áldozatokat is szedtek.
Eddig 25 halálos áldozatot erősítettek meg a hatóságok, de több olyan terület is van, ahol csak nagyon nehezen lehet a mentési munkálatokat végrehajtani, így várhatóan az áldozatok száma akár jelentős mértékben is emelkedhet a következő napokban.
Eddig mintegy 300 embert mentettek ki, zömmel az otthonaik tetejéről, közülük 100 esetben a mentés kizárólag helikopterek segítségével volt megvalósítható. A rendszer pedig, mely a heves esőzéseket okozta Ohio felé halad tovább.
Uganda Mbale kerületében komoly gondokat okoztak a Nabuyonga és a Namatala folyók, pontosabban azok áradása. Mindkét folyó kilépett medréből, és pusztító áradással lepte meg a helyieket, akiknek reagálni is alig volt ideje.
A víz több területen is elsöprő erővel jelentkezett, néhol a járműveket teljesen elmerítette. Namakwekwe és Mbale város egyes részein a betörő víz olyan hirtelen érkezett, hogy a járműveket utasokkal együtt gyűrte maga alá - rengeteg embert keresnek.
A víz házakat is elsodort, több utat járhatatlanná tett, sárlavinákat indított el. A hatóságok eddig 22 halálos áldozatot erősítettek meg, de az eltűntek száma igen magas és több területen a mentési munkálatok is erőteljes akadályokba ütköznek.
A mentésbe a katonaság is bekapcsolódott a mentők és a tűzoltók mellett. Sajnos az egyik halálos áldozat is egy katona volt, aki a mentés közben vesztette életét. A helyi vezetés példátlannak nevezte a mostani áradás pusztítását, mind az anyagiakat, mind pedig az emberéleteket tekintve.
képek és lead kép: Rt. Hon. Nabbanja Robinah. PRIME MINISTER
Szombaton a többórás napsütés mellett északnyugat felől megnövekszik a felhőzet, de zápor, zivatar inkább csak az Északi-középhegység térségében alakul ki. Az északnyugati szél több helyen megerősödik. 30 és 39 fok között alakul a hőmérséklet - délkeleten lesz a legnagyobb forróság.
Vasárnap változóan felhős időre számíthatunk többórás napsütéssel. Csak elvétve fordulhat elő zápor. Az északkeleti szél élénk lesz. 28-33 fok valószínű, pár fokkal tehát felfrissül a levegő.
Hétfőn gyakran lesz gomolyfelhős az ég, és elszórtan alakulhat ki zápor, zivatar. Élénk marad az északi, északkeleti légmozgás. 30 fok körüli értékeket mérhetünk délután.
Kedden a sok napsütés mellett délen és keleten lesz erőteljes a gomolyfelhő-képződés, és ezeken a tájakon zápor, zivatar is lehet. Marad a 30 fok körüli kánikula. Élénk marad a szél.
Szerdán sok napsütésre van kilátás, gomolyfelhőkkel. Csak elszórtan fordul elő frissítő csapadék. 30-32 fokos igazi nyári idő lesz.
A klímaváltozással érkeznek a hőhullámok, velük pedig az úgynevezett trópusi éjszakák, melyek esetében az éjjeli legalacsonyabb hőmérséklet sem esik 20°C alá. Ez már számunkra, a kontinentális éghajlaton nehezen viselhető, hiszen a szervezetünk nem ehhez van hozzászokva. Ahhoz pedig, hogy megszokjuk, sok időre lenne szükségünk.
Hogy miért olyan nagy baj a trópusi éjszaka? Mert nem tudunk rendesen pihenni, kialvatlanok, fáradtak leszünk, romlik a koncentráció és a teljesítmény. De ezeken felül sajnos egészségügyi hatások is jelentkezhetnek hosszabb távon, melyekkel a klímaváltozás alakulása miatt előbb vagy utóbb komolyan számolnunk kell. Sokan a légkondiban látják a megoldást, de ezzel a forróságot csak fokozzuk, bár a lakás valóban hűvösebb lesz, összességében ártalmas a megoldás.
A helyzet még rosszabb, ha a városok helyzetét nézzük, hiszen itt a hősziget-hatás érvényesülése tovább rontja a helyzetet. Ez akár 3-4°C-os pluszt is jelent, hiszen a szilárd felületek nappal felforrósodnak, éjjel pedig kiadják magukból a hőt, ezzel jelentősen melegítve a környezetüket. A városok megfelelő szellőzése javíthat a helyzeten, de a forró felületek jelentette kihívást sajnos nem oldja meg.
A forróság mérséklése a városokban két módon lehetséges: vagy olyan színeket választunk, melyek kevésbé nyelik el a hőt, vagy pedig árnyékolunk. A mediterrán régióban a fehér remekül bevált, de Kalifornia területén is egyre jobban terjed ez az árnyalat. Előbbi esetében a házfalak, utóbbinál a tetők színe teszi lehetővé, hogy lényegesen kevesebb hőt nyeljenek el az épületek.
Az árnyékolás, főleg abban az esetben, ha ehhez fákat használunk, még sokkal jobb megoldás. Azon túl ugyanis, hogy a fa árnyéka a forrósodást megakadályozza, a növény párologtat, ezzel hűti a környezetét, leveleivel szűri a port a levegőből, növeli a biodiverzitást és persze nem utolsó sorban jót tesz a lelkünknek is a látványa. A hősziget - hatás megoldására tehát a parkosítás jelentheti a valódi megoldást, hiszen egyelőre ennél jobb lehetőség nincsen a kezünkben - és valószínűleg nem is lesz...
képek és lead kép: shutterstock
forrás: koponyeg.hu
A Bastille énekesét a brit Glastonbury fesztiválra emlékezteti a Sziget
Mindig megtisztelő, ha ott felléphetnek, de a Sziget sem rossz.
Csütörtökön a Bastille volt a Sziget fő fellépője a nagyszínpadon, a zenekar legutóbb 2018-ban koncertezett a fesztiválon. Dan Smith frontember a Fókusznak adott interjúban azt mondta, nagyon örülnek, hogy visszatérhettek Budapestre a koronavírus miatti három éves szünet után.
A fesztiválról a következőképen nyilatkozott:
Nagyon gyönyörű maga a sziget is, lenyűgöző a helyszín. Egy kicsit a szintén népszerű, brit Glastonbury fesztiválra emlékeztet. Mindig megtisztelő, ha ott is felléphetünk, de a Szigetnek is nagyon jó a fellépőlistája, a környezet is zseniális, és érződik, hogy mennyi munka van a saját világ létrehozásában. És hogy bent van egy nagyvárosban, ez is különleges. Nagyon kevés ugyanilyen fesztivált ismerek.
A pénteki húzónév Justin Bieber, aki feleségével, Hailey Bieberrel érkezett Budapestre. Ő senkinek nem ad interjút, sőt rajongóitól is hermetikusan el van zárva, mivel csak nemrég épült fel betegségéből.
Alig néhány hete, hogy a eugene-i atlétikai vébén megvédte világbajnoki címét Anderson Peters, aki úgy gondolta, hazájában, Grenadában piheni ki a fáradalmakat. A 24 éves sportoló azonban kalamajkába keveredett, szerda este ugyanis megtámadták egy partihajón.
A közösségi médiában felbukkant videofelvételen az látszik, hogy öten rontottak rá, repkedtek az ütések és a rúgások, végül Peterst a vízbe lökték támadói.
Menedzsere szerint azonban szinte sértetlenül megúszta az esetet.
Jól van. Nincsenek komolyabb sérülései, csak kisebb zúzódások
– nyilatkozta.
A verekedés részleteit jelenleg a rendőrség vizsgálja.
Így néz ki, amikor az oroszlánkirály nagyon pipa lesz
Vadállatos túlélőthrillert adnak a mozik, pedig az ilyesmit újabban inkább a streamingoldalakra száműzik. Örüljünk neki, hogy a Fenevaddal nem így történt. Kritika.
Mióta csak Quint kapitány részegen elmesélte a USS Indianapolis pórul járt matrózainak történetét, az emberhúsra éhes vadállatok kikophatatlanok a moziból. Persze nem A cápával született meg az állatos szörnyfilmek alműfaja, de StevenSpielberg klasszikusa adott neki új lendületet. Korábban inkább az volt a jellemző a hollywoodi filmben, hogy az állatokból gammasugárzás vagy valami hasonló, emberi beavatkozás miatt óriási monstrumok lettek, amelyek aztán majszolni kezdték az embereket. Spielberg óta viszont az állat csak állat, és már emiatt veszélyes, összefüggésben azzal, hogy a nyolcvanas évektől erősebben tartani kezdtünk az általunk megbolygatott természet jogos haragjától.
Azóta eltelt közel fél évszázad, és a természet haragja jogosabb, mint bármikor. Természetesen emberi túlzásról, megszemélyesítésről van szó, a természet nem „haragszik”. Általában. Baltasar Kormákur új rendezésében, a Fenevadban viszont megismerünk egy jókora oroszlánt, amely igenis haragszik. Vadorzók gyilkolták le a falkáját, ő pedig bosszúra szomjazik, és rátámad bárkire, aki véletlenül a vadászterületére téved. Történetünkben ez egy széthullás küszöbén álló, gyászoló család: apa és két kamaszlánya.
UIP-Duna Film
A karrierjét a 101 Reykjavík kultstátuszba emelkedett nemzedéki közérzetfilmjével kezdő Kormákurt már hazájában érdekelni kezdték a természeti csapásoknak kiszolgáltatott, szorult helyzetbe került hősök. Tíz éve aztán áttette a székhelyét Hollywoodba, és azóta főleg efféle túlélőthrillereket rendez. Az egyikben hegymászók kerülnek hóförgetegbe (Everest), a másikban szép szerelmesek kénytelenek a nyílt tengeren átvészelni a hurrikánt (Sodródás).
Az izlandi rendező feltehetően listát vezet róla, hol keverhetné bajba főhőseit, így a hegyvidék és a víztömeg után következhetett a szavanna, méghozzá valahol Dél-Afrikában, ahova az innen elszármazó Nate felejteni érkezik a gyerekeivel felesége halála után. Nemcsak felejtenie és gyászolnia, hanem törlesztenie is kell: már egy évvel azelőtt különváltak a feleségével, hogy a nő megbetegedett volna, lányai pedig úgy érzik, apjuk, a mindig elfoglalt orvos magukra hagyta őket.
Ám hamarosan ki fog derülni, mennyire jól jön, ha valaki a családból tud erős nyomókötést készíteni.
A Fenevad egyszerű, sallangmentes történet, és Kormákur szerencsére nem is érzi szükségét, hogy másfél óránál tovább húzza ember és oroszlán összecsapását. Felsejlik egy hajdani szerelmi háromszög emléke – Nate-ék a férfi régi barátjától kapnak szállást a meseszép afrikai vidéken, aki az elhunyt asszony kegyeiért is versengett –, de merengésre, múltidézésre nincs idő. Nate lányai is okosak, talpraesettek, és érthető módon lázadnának az apjuk ellen, ha annak lenne itt az ideje (a kérdésre, hogy megijedt-e, az egyik úgy felel: „Nem, én az érzelmek szélesebb skáláján mozgok”). A Fenevad viszont olyan film, amiben többet ér az elsősegélydoboz, mint egy jó pszichológus, és az apák esélyt kapnak rá, hogy bebizonyítsák, szükség van rájuk a családban.
UIP-Duna Film
Az éles és csattogó fogak okozta, közvetlen életveszély elhárítása meg az érzelmi válságok megoldása régóta összekapcsolódik a hasonló filmekben. Erről újabban A zátony és a 2019-es Préda hősnői tudnának a legtöbbet mesélni: előbbi emberevő cápával, utóbbi emberevő aligátorral mérte össze az erejét, miközben egyikük sem akart mást, mint bizonyítani az apjának.
Ezúttal Idris Elbának kell megtalálnia magában az alfahímet, ami természetesen nem esik nehezére a kiváló brit színésznek. Számos korábbi szerepében ugyanis már eleve úgy viselkedett, mintha kész lenne megverekedni egy oroszlánnal, hiába rótta éppen a baltimore-i utcákat (Drót) vagy az asgardi palotákat (Thor).
Mellette a johannesburgi születésű és a District 9 óta csak egyre vonzóbban öregedő Sharlto Copley kapott jelentősebb szerepet, illetve a főhős lányait alakító Iyana Halley és Leah Jeffries. Mindegyiküknek akadt már nehezebb színészi feladata.
A felbőszült oroszlánt sajnos nem idomított oroszlánszínész játssza – manapság ennél kisebb állatszerephez is a számítógépes effektmestereket hívják, nem az idomárt. A Fenevadban azonban a digitális oroszlán sem néz ki rosszul, mint ahogy Kormákur csapata más frontokon is tisztességgel helytáll. A cápa stílusának eleganciáját, zsigeri hatását, úttörő jelentőségét nyilvánvalóan semmi értelme elvárni ettől a filmtől, de esti, családi filmezéshez kiváló választás. A legjobban azért az apák érzékenyülhetnek el tőle.
Anne Heche múlt hétvégén szenvedett autóbalesetet. Pénteken a színésznő sajtósa azt mondta, várhatóan nem fogja túlélni. Az 53 éves színésznő még aznap elhunyt. A tervek szerint a szerveit más betegeknek ajánlják fel.
Tupper már a baleset után is közzétett egy posztot, amiben így fogalmazott: „Gondolatban vele vagyunk, és imádkozunk ezért a kedves nőért, színészért és anyáért. Szeretünk”.
Heche és Tupper több mint egy évtizedig alkottak egy párt, miután együtt dolgoztak A férfi fán terem című sorozatban. 2018-ban szakítottak. Közös fiuk, Atlas most 13 éves.
Anne Heche-nek van egy húszéves fia is, Coleman Laffoonnal kötött házasságából.
Szerdán Heche egy másik korábbi partnerét, Ellen DeGenerest egy fotós kérdezte, hogy mit tud a színésznő állapotról.
Nem tartjuk a kapcsolatot egymással, így nem tudhatom, hogy van most
– mondta el a műsorvezető, aki 1997 és 2000 között randizott Heche-vel. Hozzátette: senkinek nem kívánja, hogy bármi bántódása essen.
Miután kiderült, hogy a színésznő nem fog felébredni a kómából, a Twitteren azt írta:
Ez egy szomorú nap. Minden szeretetemet küldöm Anne gyermekeinek, családjának és barátainak.
A hét elején Thomas Jane színész a Daily Mailnek küldött közleményében még jó hírekkel szolgált korábbi barátnője állapotáról, és azt írta:
Bár Anne és én már nem alkotunk egy párt, ez a tragikus hír lesújtott engem és mindazokat, akik szeretik őt. Együtt érzek Anne két fiával
– fogalmazott Jane, két évvel kapcsolatuk vége után. Üzenetében generációja egyik valódi tehetségének nevezte a színésznőt.
Egy családi vitát követően lövöldözni kezdett egy férfi Montenegróban, és tizenegy embert megölt, majd tűzharcba keveredett a rendőrökkel, akik agyonlőtték – jelentette a montenegrói állami televízió a helyi rendőrségre hivatkozva.
A fegyveres férfi a balkáni ország déli részén fekvő Cetinjében történt lövöldözésben hat embert megsebesített, köztük egy rendőrt is.
Az RTCG állami televízió szemtanúkat idézve beszámolt róla, hogy a 34 éves elkövető véletlenszerűen, az utcán sétáló emberekre adott le a lövéseket, gyerekeket sem kímélve.
A rendőrség lezárta a lövöldözés helyszínét, hivatalos nyilatkozatot azonban még nem adott ki.